Méně nepříjemných endoskopických vyšetření. Český přístroj pozná Crohnovu nemoc z dechu

Český přístroj pozná Crohnovu nemoc z dechu. Objev znamená pro pacienty méně endoskopických vyšetření. Pacienti se zánětlivým onemocněním střev vydechují jiné látky než zdraví lidé. Přístroj tyto změny umí zachytit, a lékaři tak můžou nemoc včasně diagnostikovat.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékař (ilustrační foto)

Lékař (ilustrační foto) | Foto: CC0 Public domain

Do nového diagnostického přístroje stačí fouknout, podobně jako při dechové zkoušce na alkohol. Za půl minuty je hotovo. Píšou to Hospodářské noviny, které na objev upozornily.

Do září v Česku přibylo 194 pacientů s HIV, loňský smutný rekord nejspíš překonán nebude

Číst článek

Endoskopie je oproti tomu zdlouhavá a ne vždy vhodná. Analýza dechu může upřesnit, čím pacient přesně trpí, protože diagnostika nemocí v trávicím ústrojí je obtížná.

Dechová zkouška pomůže taky určit, jestli je pro pacienta vhodná takzvaná biologická léčba. Ta může některým nemocným velmi pomoci.

Jiné ale vystaví jen vedlejším účinkům, které se u této velmi drahé terapie můžou vyskytnout. Speciální přístroj testoval výzkumný tým profesorů Patrika Španěla a Milana Lukáše pět let.

Jana Klementová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme