První stát v USA zakázal e-cigarety s příchutí. ‚Připoutávají děti k nikotinu,‘ říká guvernérka

Guvernérka amerického státu Michigan Gretchen Whitmerová ve středu zakázala prodej elektronických cigaret s příchutí. Firmy podle ní používají příchutě cukrovinek a klamavou reklamu, čímž připoutávají děti k nikotinu. Michigan se tak stává první z amerických států, který tyto produkty zakazuje. V USA v srpnu zaznamenali první úmrtí člověka na nemoc dýchacích cest způsobenou kouřením elektronických cigaret.

Lansing (USA) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

E-cigarety (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Whitmerová nařídila michiganskému ministerstvu zdravotnictví vydat pokyny k zákazu prodeje a klamavé reklamy těchto výrobků s příchutí. Prodejci se budou muset novému nařízení podrobit do 30 dní, podle agentury AP je ale téměř jisté, že se obrátí na soud.

Lidé by měli přestat kouřit, ne hromadně přecházet na e-cigarety, žádá odpůrce kouření

Číst článek

K tomuto opatření se už loni v listopadu chystal New York, požadavky ale stáhl, aby nechal více času na právní posouzení. Federální vláda i jednotlivé státy zakazují prodej e-cigaret dospívajícím, avšak statistiky dosvědčily, že k používání elektronické cigarety se přiznala pětina středoškolských studentů. Vládní odborníci na zdravotnictví tento trend označili za epidemii.

Ve Spojených státech zemřel první člověk na záhadné plicní onemocnění spojené s kouřením e-cigaret

Číst článek

„Firmy prodávající inhalační výrobky používají příchuti sladkostí, aby připoutaly děti k nikotinu, a zveřejňují klamavá tvrzení o bezpečnosti těchto výrobků. To dneškem končí,“ napsala Whitmerová ve svém prohlášení.

Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) oznámilo, že do minulého týdne bylo z 25 států hlášeno 215 možných případů závažného plicního onemocnění mezi uživateli e-cigaret. V Michiganu řeší šest takových případů, v srpnu bylo úmrtí hlášeno ze státu Illinois.

Rozhodnutí Whitmerové ocenily zdravotnické kruhy, kritizují ho ale zastánci e-cigaret, podle nichž jsou tyto výrobky bezpečnou náhradou za pravé cigarety. Podle nich se vrátí desítky tisíc lidí k nikotinu a vznikne masivní černý trh.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme