Zaručený lék na migrénu? Akupunktura ani diety nefungují, upozorňuje lékař

Zkuste si vzpomenout: kdy naposledy vás bolela hlava. A jste si jistí, že šlo skutečně jen o bolest hlavy, a ne o migrénu? Migréna je v současnosti třetí nejrozšířenější chorobou na světě. A není dobré ji podceňovat, varuje v rozhovoru s Janem Pokorným lékař David Doležil.

Host Lucie Výborné Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemůžete pracovat, spát ani jíst. Vadí vám světlo, pachy i zvuk. Seznamte se – přesně takhle vypadá migréna.

„Jde o prudkou bolest hlavy, vzniká často v souvislosti s menstruací. U dívek se typicky objevuje v pubertě a mizí s menopauzou, ale nemusí to platit vždy,“ přibližuje ve vysílání Radiožurnálu předseda Sekce pro diagnostiku a léčbu bolesti hlavy, lékař David Doležil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Existuje zaručený lék na migrénu? Poslechněte si rozhovor

Migréna je navíc zrádná. Neodhalí ji magnetická rezonance ani EEG. A v některých případech se neprojeví ani bolestmi hlavy. „Někdy má pacient jen auru, po té pak nenásleduje vlastní bolest hlavy,“ upozorňuje lékař.

„K migréně musíme přistupovat jako k chronickému onemocnění. Navíc se mění v čase,“ doplňuje Doležil.

Alternativní způsoby léčby přitom proti migréně (preventivně) nezabírají – a to ať už jde o akupunkturu nebo třeba o nejrůznější diety.

„Má-li pacient vyzkoušeno, že něco sní nebo vypije, a pak do dvou tří hodin vznikne migréna, má význam vyhýbat se této konkrétní potravině. Jinak ale diety nemají racionální opodstatnění.“

Lék na migrénu?

Zaručený lék na migrénu se snažil najít už Hippokrates před dlouhými staletími. A v jeho snažení pokračují lékaři dodnes.

V řadě léků proti migréně se používá kofein. Někdy ale požití kofeinu může naopak migrénu vyvolat,“ upozorňuje.

„Dnes, když přijde migréna, by si měl pacient okamžitě vzít triptan, který blokuje určité receptory v mozku a brání tak rozvoji migrény.“

Preventivní léčba – která zabrání, aby migréna vůbec vznikla – ale dosud na trhu chyběla. To se ovšem v současnosti mění, upozorňuje Doležil.

„Máme první specifickou preventivní léčbu, konkrétně biologickou léčbu. Jde o velký pokrok,“ říká s tím, že lék sice zatím neproplácí pojišťovna, ke koupi už ale na trhu je.

Jan Pokorný, als Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme