‚Jako hadrová panenka.‘ Kardiochirurgové z Motola zachránili unikátní operací dvouměsíčního chlapce

Kardiochirurgové z pražského Motola voperovali dvouměsíčnímu chlapci, trpícímu závažnými poruchami srdečního rytmu speciální defibrilátor. „Měli jsme obavy z technické proveditelnosti implantace kvůli velkému nepoměru mezi velikostí přístroje a tělesnými proporcemi dítěte. Naštěstí se nepotvrdily,“ uvedl vedoucí operace, kardiochirurg Petr Bukovský z dětského kardiocentra. Tento zákrok se u miminek provádí zcela výjimečně.  

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

 „Jeli jsme zrovna vyzvednout staršího syna do školní družiny, když Daníček v autosedačce přestal dýchat. Byl jako hadrová panenka,“ popisuje první projevy onemocnění matka dvouměsíčního kojence.

Rodiče se ho i s pomocí kolemjdoucího snažili oživit během čekání na záchranku, která je dopravila do Fakultní nemocnice v Motole. Kojenec zde prodělal další tři zástavy a v jeho srdeční komoře byly zjištěny drobné nádory. Po nálezu byl hoch přemístěn do dětského kardiocentra.

Nobelovu cenu za lékařství získali vědci Alter, Rice a Houghton. Objevili vir způsobující žloutenku typu C

Číst článek

Jediným řešením zdravotního stavu 4,3 kg vážícího miminka byl podle lékařů zákrok. „Bohužel masivní výskyt nádorových ložisek nebylo možné odstranit v takové míře, abychom dostatečně eliminovali riziko opětovné srdeční zástavy. Proto jsme se rozhodli pro implantaci kardioverter – defibrilátoru (tzv. ICD),“ komentoval stav chlapce docent Peter Kubuš, primář dětského kardiocentra motolské nemocnice.

Operace trvala čtyři hodiny. Lékaři napřed odstranili ložiska nádorů a následně speciálním způsobem voperovali defibrilátor. „U chlapce byl zjištěn nádor, který má za následek vznik tuberkulózní sklerózy. Tou ale chlapec netrpí. Spojení zjištěného typu nádoru s onemocněními srdce je velmi vzácným úkazem,“ uvedla nemocnice v tiskové zprávě. Operací chlapcova léčba nekončí. Lékaři ho budou sledovat i nadále.

Přírodní látky z maklury oranžové. Olomoučtí vědci vyvinuli nové sloučeniny k léčbě rakoviny

Číst článek

Kojenec na léčbu dobře reagoval a po dvou týdnech byl propuštěn do domácí péče. „Poděkování patří všem lékařům a sestřičkám v motolské nemocnici – od ARO přes pediatrickou kliniku až po dětské kardiocentrum. I když vše vypadalo na začátku opravdu dramaticky, šli jsme nakonec už velmi brzy domů. Úžasná byla i podpora od mojí rodiny. Bez nich bych to určitě nezvládla,“ řekla matka dítěte.

Tento typ léčby je podle nemocnice u miminek unikátem, jak u nás, tak celosvětově. Daníček je nejmladším pacientem v Česku, který podobný zákrok absolvoval, druhou nyní zůstává desetiměsíční holčička. „Odborná literatura uvádí pouze jeden případ ještě mladšího dítěte, které však vážilo o něco více než český pacient,“ připomněla nemocnice.

Karolína Schubertová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme