Ochrana proti nákaze mutací delta je po očkování 50 až 60 procent, tvrdí britská studie

Před nákazou mutací delta a rozvojem bezpříznakového i příznakového onemocnění covid-19 chrání dokončené očkování z 50 až 60 procent. Vyplývá to ze studie vědců z Královské univerzity v Londýně, o které informovala agentura Reuters.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Navzdory rychlému postupu v očkování se Velká Británie potýká s novým nárůstem počtu případů a někteří odborníci dokonce hovoří o nastupující třetí vlně koronaviru

Studie mimo jiné potvrdila, že mutace delta se v Británii šíří převážně mezi mladými lidmi. Lidé ve věku 5-24 let tvoří 50 procent všech potvrzených případů (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Ochrana před nákazou mutací delta a proděláním bezpříznakové nákazy je nyní po dokončeném očkování 49procentní, uvádí studie. Dokončené očkování z 59 procent chrání před symptomatickým průběhem onemocnění.

Studie neuvádí účinnost jednotlivých preparátů proti nákaze mutací delta. Británie uznává vakcíny schválené evropskými a americkými regulátory, tedy od společností Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Johnson & Johnson. Její závěry naznačují o něco nižší účinnost, než jakou uvedl úřad pro veřejné zdraví Public Health England (PHE).

Británie rozvolnila a křivka nakažených klesá? Po návratu z dovolené a do škol se to ovšem může změnit

Číst článek

První data z květnových studií reálné účinnosti očkování ve Spojeném království uváděla, že dvě dávky vakcíny Pfizer/BioNTech z 88 procent chrání před symptomatickou nákazou mutací delta. O měsíc později skotští výzkumníci údaj revidovali na 79 procent.

Nižší virová zátěž

Izraelské ministerstvo zdravotnictví nedávno s odvoláním na vlastní data informovalo, že ochrana nakažení je nyní po očkování 39procentní, proti vážnému průběhu choroby 91procentní a proti hospitalizaci 88procentní. (Detaily k situaci v Izraeli si přečtěte zde: Tečka za covidem se v Izraeli nekoná: nakažených přibývá jako v březnu, startuje vakcinace třetí dávkou)

Autoři studie REACT uvedli, že o něco nižší ochrana proti nakažení se dala očekávat, protože na rozdíl od PHE do své studie zahrnuli i náhodně vybrané jedince. Zjistili však téměř o polovinu větší účinnost proti nakažení než izraelští odborníci.

Ze studie rovněž vyplynulo, že lidé s dokončeným očkováním, u kterých se potvrdila mutace delta, měli nižší virovou zátěž, tedy množství viru v organismu infikovaného člověka, které obvykle určuje, jak moc je dotyčný nakažlivý.

Aktuální údaje se opírají o výsledky testů z období od 24. června do 12. července od více než 98 233 dobrovolníků. Mimo jiné potvrdily, že mutace delta se v Británii šíří převážně mezi mladými lidmi. Lidé ve věku pět až 24 let tvoří 50 procent všech potvrzených případů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme