Muž, který byl prvním pacientem s prasečí ledvinou, zemřel po necelých dvou měsících po transplantaci

První příjemce ledviny z geneticky modifikovaného prasete zemřel necelé dva měsíce po transplantaci. S odvoláním na sobotní oznámení pacientovy rodiny a bostonské nemocnice, kde byla transplantace provedena, o tom informovala agentura AP. Rick Slayman se transplantaci ledviny podrobil v Massachusetts General Hospital v březnu ve věku 62 let. Lékaři tehdy vyjádřili naději, že by transplantovaná prasečí ledvina mohla vydržet dva roky.

Massachusetts Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slayman

Slaymanova rodina v prohlášení poděkovala jeho lékařům | Foto: Massachusetts General Hospital

Nad úmrtím pacienta nemocnice v prohlášení vyjádřila hluboký smutek a kondolovala rodině. Zároveň uvedla, že nemá žádné informace, které by naznačovaly, že Slayman zemřel v důsledku transplantace.

‚Nový začátek.‘ Lékaři z Bostonu pustili domů muže, kterému transplantovali prasečí ledvinu

Číst článek

Slayman v roce 2018 podstoupil transplantaci lidské ledviny, ale od loňského roku musel opět podstupovat dialýzu, jelikož ledvina začala selhávat. Když se u něj objevily komplikace spojené s dialýzou, lékaři Slaymanovi navrhli transplantaci prasečí ledviny. Orgán z geneticky upraveného prasete Slayman dostal 16. března.

Na zvířeti provedli spolupracovníci nemocnice desítky genetických úprav metodou CRISPR s cílem zlepšit kompatibilitu s člověkem. Lékaři uvedli, že nová ledvina začala vytvářet moč krátce poté, co byla Slaymanovi do těla voperována.

Šlo teprve o třetí případ, kdy živý pacient dostal orgán z geneticky modifikovaného prasete. Dva muži, kterým v USA loni a předloni voperovali prasečí srdce, zemřeli do několika týdnů po zákroku.

Pacient v USA dostal upravenou prasečí ledvinu. Transplantace dopadla podle lékařů slibně

Číst článek

Slaymanova rodina v prohlášení poděkovala jeho lékařům. „Jejich obrovské úsilí, které vedlo ke xenotransplantaci, dalo naší rodině dalších sedm týdnů s Rickem. Vzpomínky na tuto dobu zůstanou v našich myslích a srdcích,“ uvedla.

Slayman podle rodiny podstoupil xenotransplantaci, jak se označuje snaha nahrazovat nefunkční lidské orgány těmi zvířecími, i proto, aby poskytl naději tisícům lidí, kteří potřebují transplantaci, aby přežili. „Rick tohoto cíle dosáhl a jeho naděje a optimismus přetrvají navždy,“uvedla pacientova rodina.

Na americkém seznamu čekatelů na transplantaci je podle AP více než 100 000 lidí, z nichž většina potřebuje ledvinu. Tisíce pacientů každoročně umírají, než na ně přijde řada.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme