Pacientů se zánětem srdečního svalu výrazně přibývá, na vině je přecházení nemocí

Patříte mezi ty, kteří přecházejí nemoci a různé virózy? Pak si dávejte pozor. Můžete totiž skončit se zánětem srdečního svalu. Podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky za posledních deset let přibylo osob, kteří se s tímto onemocněním léčí, o 60 procent – a to hlavně u mladých lidí.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékařka (ilustrační foto)

Ilustrační foto. | Foto: Darko Stojanovic | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

„Nemusím kvůli rýmě ležet v posteli a čekat, až mi za sedm dní bude lépe. Pak bych měla spoustu práce,“ vysvětluje Radiožurnálu 25letá Michaela, proč přechází nemoci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý příspěvek o zánětu srdce

To je přitom jedna z pravděpodobných příčin vzniku zánětu srdečního svalu. Třeba ve zlínské nemocnici Tomáše Bati ho každý měsíc diagnostikují až u čtyř pacientů, většinou mladých lidí.

„Je to obranná reakce organismu a díky tomu, že srdeční sval je prostoupený jedním z typů bílých krvinek, tak dochází k oslabení funkce svalu a srdce podává výrazně menší výkon. V podstatě se člověk začne zadýchávat,“ říká primář kardiologie Zdeněk Coufal.

Právě zadýchávání je jedním z prvních projevů takzvané myokarditidy. Dalším je únava, může se ale objevit i zvýšená teplota. U většiny lidí si tělo se zánětem samo poradí. Někdy však nastanou komplikace – a to i závažné.

„Těmi hlavními jsou poruchy srdečního rytmu, které mohou srdce ohrozit tím, že přestane fungovat, jak má, a že lze i zemřít. Druhou komplikací je rozvoj poruchy funkce svalu jako pumpy. Srdce se přestane správně stahovat a pacient pak má projevy srdečního selhání,“ vysvětluje lékař Aleš Linhart z České kardiologické společnosti.

Klíšťata ve městech jsou nakažená boreliózou častěji než ta v lese, varují odborníci

Číst článek

Zánět kvůli borelióze

Vzácně to poté vede až k transplantaci srdce. Zánět ale nemusí být jen virového původu – může vzniknout sám od sebe jako autoimunitní onemocnění, nebo po bakteriální infekci. V takovém případě je u nás často na vině borelióza přenášená klíšťaty.

„U pacientů, kteří přišli s poměrně významným poškozením funkce srdce, jsme zjistili, že až pětina pacientů měla zánět způsobený boreliemi. Zdá se, že to je opravdu způsobené tím, že Češi jsou postiženi houbařskou vášní a Česko je zároveň také oblastí, kde spousta klíšťat přenáší boreliózu,“ upozorňuje Linhart.

Odhalit zánět je složité – dělá se to pomocí magnetické rezonance srdce nebo odběrem vzorku přímo ze svalu. K léčbě se pak používají antibiotika nebo i léky podávané při srdečním selhání.

Janetta Němcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme