‚Psychiatrů je o polovinu míň, než je poptávka.‘ Nemocnice shání lékaře, nabízí i statisícové příspěvky

Psychiatrická nemocnice v Dobřanech shání lékaře. Zlákat je má například náborový příspěvek ve výši několika stovek tisíc korun. Studentům zase nabízí stipendium, následně možnost atestace. A není jediným zařízením v Plzeňském kraji a v celé republice, které hledá odborníky.

Dobřany Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sezení, terapie

Terapie (ilustrační foto) | Foto: Priscilla Du Preez | Zdroj: Unsplash | Licence Unsplash,©

Dobřanské zařízení s kapacitou 1100 lůžek je druhé největší v Česku. Aktuálně tu pracuje přibližně 1200 zaměstnanců, z toho je zhruba 80 lékařů. Potřebuje jich ale mnohem víc. Nejvíce psychiatry a psychology, ale uvítá i internisty. I proto od letošního června spolupracuje s Lékařskou fakultou v Plzni Univerzity Karlovy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Počet psychiatrů je asi o polovinu menší, než jaká je poptávka. Poslechněte si víc

„Potřebujeme co nejvíc psychiatrů a psychologů, abychom mohli zlepšit kvalitu péče. Postupně totiž dochází k obměně lékařů, starší odcházejí do důchodu, mladé lékařky na mateřskou dovolenou,“ vysvětluje ředitel nemocnice Petr Žižka.

„Snažíme se získat studenty vyšších ročníků. Nabízíme jim stipendium a možnost seznámit se s prací u nás a nabrat zkušenosti ještě v době studia,“ vábí zájemce ředitel Žižka.

Kromě náborového příspěvku pro nové kolegy lákají Dobřany také na pestrou náplň práce. „Máme zde široké spektrum pacientů, od dětských pacientů až po geriatrickopsychiatrické. Čerství absolventi se mohou opravdu hodně naučit,“ vyzdvihuje ředitel.

V Kroměříži potřebujeme víc akutních lůžek, pacientů psychiatrie tam přibývá, říká dočasný šéf nemocnice

Číst článek

Už půl roku v Dobřanech pracuje Roman Mašek. „Psychiatrie mě zaujala už během studií, protože se vyznačuje tím, že řešíme problém, který není vidět pouhým okem jako v ostatních oborech,“ vysvětluje.

„A když jsem přišel, tak mi kolegyně a kolegové byli velmi nápomocní. Pomáhají,“ pochvaluje si dobřanskou nemocnici.

Psychiatrů přibývá, ale málo

Psychiatry shání i nemocnice v Klatovech. I tam přibývá pacientů s psychiatrickými obtížemi hlavně v ambulantní péči, nemocnice ji tedy plánuje rozšířit. Mluví se i o záměru výstavby nového psychiatrického pavilonu.

„Hledáme jak atestované lékaře, tak absolventy se zájmem o obor,“ říká mluvčí klatovské nemocnice Jiří Kokoška.

I když psychiatrů je v zemi víc než před pár lety, dle přednosty psychiatrické kliniky v plzeňské fakultní nemocnici Jana Vevery to pořád nestačí.

„Počet psychiatrů je asi o polovinu menší, než jaká je poptávka. Postupně jich přibývá. V roce 2000 v ambulancích působilo 385 psychiatrů, nyní je jich 883. Ale stále to nestačí,“ dodává.

Martina Klímová, abk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme