Žena s transplantovanou dělohou porodila dítě v motolské nemocnici. V Česku je to první případ

V motolské nemocnici v Praze v srpnu porodila žena s transplantovanou dělohou. Její dítě je tak prvním, které se v Česku narodilo z transplantované dělohy. Sdělili to zástupci nemocnice. Sedmadvacetiletá žena podstoupila transplantaci dělohy roce 2017 a ve čtvrtek 29. srpna se jí císařským řezem narodil chlapec.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 13:31 17. 9. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fakultní nemocnice Motol (ilustrační snímek). | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„V České republice jde o historicky první případ, kdy se u pacientky po transplantaci dělohy podařilo úspěšně udržet těhotenství až do doby porodu,“ uvedla mluvčí nemocnice Pavlína Daňková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor s Jiřím Froňkem, přednostou Kliniky transplantační chirurgie IKEM

Motolská nemocnice podle ředitele Miloslava Ludvíka získala tímto porodem i jedno světové prvenství.

Uvedl, že ve světě byly matkám transplantovány jen dělohy od dárkyň, které již rodily, motolské dítě se ale narodilo z dělohy, ze které se předtím žádné jiné nenarodilo.

Přednosta Kliniky transplantační chirurgie IKEM Jiří Froněk to pak pro Radiožurnál upřesnil: „Poprvé jsme transplantovali dělohu v dubnu 2016. A dosud jsme provedli deset takových transplantací. Tohle je první dítě v České republice, které se narodilo z transplantované dělohy, což je nepochybně milník. Současně je to třetí dítě na světě, které se narodilo z transplantované dělohy od zemřelé dárkyně, ale zároveň první na světě, kdy dárkyně předtím, než jí byla děloha odebrána a transplantována, nerodila.“

‚Do cíle se dostane jeden objev z tisíce.‘ Jaké šance má slibná protinádorová látka českých vědců?

Číst článek

Na transplantaci dělohy a následné péči o ženu se podíleli právě lékaři z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny a motolské nemocnice.

Klinická studie IKEM a Fakultní nemocnice Motol zahrnuje transplantace dělohy od živých dárkyň, nejčastěji od matky či tety, ale také od kadaverózních (zemřelých) dárkyň. A právě výše zmíněnou transplantací jsme udělali první krok k přepsání transplantačních protokolů mnohých světových center, dodal Froněk.

Žena, která v srpnu porodila, trpěla vrozeným chyběním dělohy a dárkyní její transplantované dělohy byla žena s mozkovou smrtí. Následně pacientka podstoupila umělé oplodnění. Porod císařským řezem byl podle lékařů bez komplikací, ale o týden dřív, než bylo naplánováno.

O transplantaci dělohy

Transplantace dělohy je poměrně nový zákrok, poprvé se o ni pokusili na přelomu tisíciletí v Saúdské Arábii, zákrok však nedopadl úspěšně. V roce 2011 provedli obdobný zákrok v Turecku a pacientka otěhotněla, v prvním trimestru ale potratila.

Porod 117 dnů po mozkové smrti. ‚Chtěli jsme děťátku umožnit žít normálně,‘ říká ředitel nemocnice Kraus

Číst článek

Úspěšnější byli lékaři ve švédském Göteborgu o rok později, ve Švédsku se také v září 2014 poprvé podařilo ženě s transplantovanou dělohou donosit dítě.

První transplantaci dělohy v Česku provedli lékaři z IKEM 30. dubna 2016. Pacientkou byla třicetiletá žena s vrozenou vadou, která jí neumožňovala mít dítě, a dárkyní její třiapadesátiletá matka.

Žena byla zřejmě třináctou pacientkou na světě, která takový zákrok absolvovala. Dělohy se ve světě transplantují i od mrtvých dárkyň, v prosinci 2017 se takové pacientce v Brazílii narodilo dítě.

Podle motolské nemocnice se ve světě u žen s transplantovanou dělohou dosud podařilo 20 porodů, vedle Švédska a Brazílie to bylo v USA nebo Indii.

všt, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme