Kusy látek, bavlny, vaty. Nigérii trápí nedostatek hygienických vložek, ženy se je snaží nahradit

Nigerijky už několik let každý měsíc řeší vážný problém. Hygienické vložky jsou sice na trhu dostupné, jejich cena je ale příliš vysoká. Dříve balíček jednorázových „intimek“ stál mezi 12 až 20 korunami. Dnes za ně ženy zaplatí 40 až 80 korun. Průměrně přitom Nigerijci vydělávají asi 60 korun denně.

Abuja Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ženy v Nigérii | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY-SA 4.0,©

Před šesti lety vysílali v Nigérii reklamu na jednorázové dámské vložky, cílenou na školou povinné Nigerijky. Zobrazovala dodnes trvající dilema dospívajících dívek téměř v celém rozvojovém světě.

Velká část z nich nechodí v době periody do školy a zůstává doma. „Tím pádem zameškávají výuky. Zároveň si většina dívek snaží vydělávat na ty hygienické pomůcky, takže zase do školy nechodí. A tím pádem často dochází k tomu, že z výuky odejdou úplně,“ řekla Radiožurnálu Kateřina Gabrielová z Člověka v tísni.

Vložky jako luxus. ‚Každý měsíc se ptám, za co si je koupím,‘ přibližuje pařížská studentka

Číst článek

To jim v budoucnu brání v hledání lepšího zaměstnání, ale také často vede k předčasným sňatkům a zakládání rodin.

Práce pro švadleny

Jiné dívky se situaci snaží řešit používáním nevhodných materiálů. „Kusy látek nebo kousky vaty, bavlny, nějakého savého materiálu. Kromě toho, že je to nepohodlné, tak to samozřejmě může být i značně nehygienické,“ popisuje Gabrielová.

Pomoci ale může distribuce v místě vyráběných hygienických pomůcek, které často podporují mezinárodní neziskové organizace.

„Většina organizací se spíše snaží zapojovat místní ženy, místní švadleny, které šijí třeba látkové, bavlněné pratelné vložky, které jsou pro ty ženy dostupnější, finančně si je můžou dovolit. A většinou třeba si s tím balíčkem si můžou kopit i mýdlo na praní těch vložek,“ dodává Kateřina Gabrielová.

V ideálním případě by znovupoužitelné vložky měly být ekologické. V Ugandě už například zkouší využívat v přírodě rozložitelnou textilii z třtiny.

Kateřina Havlíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme