Hudba zmírňuje bolest novorozenců, uvádí studie. Klasická nahrávka dětem ulevila při odběru krve

Hudba je dostupný a levný nástroj k tišení bolesti novorozenců. To je závěr nové studie, která vyšla v odborném časopise Pediatrický výzkum. Tým amerických neonatologů pouštěl dětem běžnou orchestrální ukolébavku při vyšetření, kterému se říká novorozenecký screening, tedy odběru krve z paty. Z hodnocení bolestivosti pak vyplynulo, že děti, které poslouchaly hudbu, bolel zákrok méně.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústav pro péči o matku a dítě, maminka s miminkem

Novorozenecký screening bývá prvním podobným vyšetřením v životě dítěte (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Stovku novorozenců vědci rozdělili na dvě skupiny: jedna slyšela hudbu, druhá byla kontrolní, bez hudby. Všichni novorozenci dostali dvě minuty před zákrokem cukerný roztok na zmírnění bolesti. Šlo o běžnou orchestrální ukolébavku.

Malé děti by se neměly při koupání dlouze louhovat. Esenciální olej je líheň alergenů, upozorňuje expertka

Číst článek

Pro všechny děti, které byly do studie zařazeny, to byl první bolestivý zákrok v životě. Novorozenecký screening se provádí dva až tři dny po narození dítěte a cílem je zjistit případné riziko některých vzácných onemocnění, například vrozeného selhání funkce štítné žlázy nebo onemocnění látkové výměny.

Hodnocení bolestivosti je standardizovaný postup a zařazení na škále NIPS se určuje podle pláče, dechu nebo pohybů končetin. V minulosti se tak vyvrátil například mýtus, že novorozenci nemají tak vyvinutý mozek, aby cítili bolest.

Její maximální úroveň je sedm. Děti s hudbou měly při zákroku úroveň čtyři, o minutu později nula. Děti bez hudby vykázaly při píchnutí úroveň sedm, po minutě pět a půl a po dvou minutách od zákroku hodnotu dvě. Proto vedoucí studie, neonatolog Saminathan Anbalagan, doporučuje hudbu jako dostupný, levný a účinný nástroj k tišení bolesti při screeningu. 

Podobný účinek mohou mít doteky rodiče nebo nahrávky hlasu rodiče. Autoři studie však zdůrazňují, že první zkušenosti se zvládnutím bolesti se můžou odrazit v pozdějším životě dítěte. Proto je podle nich tohle téma důležité.

Kateřina Schmiedová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme