Nová novozélandská vláda chce zrušit protikuřácký zákon. Mělo by to pomoct financovat snížení daní

Nová novozélandská vláda se chystá zrušit zákon, kterým měl být od příštího roku zaveden v zemi zákaz kouření pro lidi narozené po roce 2008. Informoval o tom v pondělí zpravodajský server BBC News.

Wellington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový premiér Nového Zélandu Christopher Luxon, který dříve působil jako šéf novozélandských aerolinií, se v pondělí slavnostně ujal úřadu

Nový premiér Nového Zélandu Christopher Luxon, který dříve působil jako šéf novozélandských aerolinií, se v pondělí slavnostně ujal úřadu | Zdroj: Profimedia

Nový premiér Nového Zélandu Christopher Luxon, který dříve působil jako šéf novozélandských aerolinií, se v pondělí slavnostně ujal úřadu a uvedl přitom, že jeho prioritou je zlepšení hospodářské situace země.

Luxonova Novozélandská národní strana vyhrála minulý měsíc se ziskem 38 procent hlasů parlamentní volby a v pátek oznámila, že uzavřela koaliční dohodu se dvěma menšími politickými uskupeními. Součástí koaliční dohody je podle médií také zrušení přísného protikuřáckého zákona, které by mělo vládním konzervativcům pomoci financovat snižování daní, uvedl server BBC News.

Teenageři už si legálně nezakouří. Nový Zéland zakázal cigarety lidem narozeným po roce 2008

Číst článek

Řada zdravotních expertů vyjádřila nad plánovaným zrušením protikuřáckého zákona zděšení, píše BBC. Podle zákona, který byl schválen za vlády expremiérky Jacindy Ardernové, se mělo také snižovat množství nikotinu v cigaretách a počet autorizovaných prodejců cigaret. Pro lidi narozené po roce 2008 nemělo být možné koupit si cigarety ani po dosažení dospělosti.

Modely vypracované zdravotnickými experty podle BBC ukazovaly, že by zákon mohl ušetřit každoročně na Novém Zélandu až 5000 životů a na zdravotnických výdajích v příštích 20 letech v přepočtu přes 17 miliard korun. Novela také inspirovala další země k přijetí přísných protikuřáckých zákonů.

Na Novém Zélandu ale plánované opatření vyvolalo kritiku některých podnikatelských skupin a část poslanců, včetně nového premiéra Luxona, varovala, že omezení povedou ke vzniku černého trhu s tabákovými výrobky. V předvolební kampani nicméně Novozélandská národní strana protikuřácký zákon nezmiňovala.

Nekuřácká generace? Nový Zéland navrhuje zákaz prodeje cigaret každému, kdo se narodil po roce 2004

Číst článek

Sobotní oznámení nové ministryně financí Nicoly Willisové o zrušení protikuřáckého zákona proto zdravotnické experty podle BBC šokovalo. Willisová ale uvedla, že partneři Novozélandské národní strany v koalici – populistická strana Nový Zéland především a libertariánská srtana ACT – byli neoblomní.

„To, že by snižování daní měli financovat lidé tím, že budou pokračovat v kouření, je naprosto šokující,“ uvedl jeden z vedoucích představitelů protikuřácké iniciativy Robert Beaglehole.

Cílem předchozí novozélandské vlády bylo, aby do roku 2025 kouřilo méně než pět procent Novozélanďanů. Nyní jich pravidelně kouří asi osm procent, přičemž o dost vyšší podíl kuřáků.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme