Operace žaludku může být pro obézní lepší než pouhé hubnutí, naznačuje studie

Bandáž žaludku možná znamená pro obézní pacienty menší riziko smrti, než hubnutí formou zdravějšího životního stylu. Rizika jsou v letech následujících bezprostředně po operaci až poloviční. Naznačuje to nová studie amerických a izraelských lékařů, na kterou upozornil britský deník Guardian.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obezita (ilustrační foto)

Obezita (ilustrační foto) | Foto: Michal Jarmoluk | Zdroj: Pixabay

Vědci deset let sledovali 33 500 obézních lidí. Na každého pacienta, který podstoupil bandáž žaludku nebo podobný zákrok, připadali tři, kteří tuto proceduru neabsolvovali, ale odborníci jim poradili, jakou dodržovat dietu a jak změnit své chování.

Neoperovaní pacienti museli mít podobné základní charakteristiky jako ti s operací. Do studie byli zahrnuti lidé s indexem tělesné hmotnosti nad 35, přičemž za obézní jsou považovaní lidé s hodnotou nad 30.

Tlusté myši hubnou. Čeští vědci na nich testují hormon, který léčí obezitu

Číst článek

Za deset let zemřelo 2,3 procenta pacientů, kteří neměli za sebou takzvanou bariatrickou operaci, ale jenom 1,3 procenta těch, kteří ji podstoupili. Po očištění vlivu dalších faktorů jako jsou věk a pohlaví, lékaři došli k závěru, že pravděpodobnost smrti u obézních pacientů po operaci je dvakrát menší, než u těch ostatních.

Operovaní pacienti většinou také zhubli víc. Podle výsledků zveřejněných v odborném časopise Journal of the American Medical Association se jim podařilo dosáhnout výraznějšího snížení zmíněného indexu tělesné hmotnosti. Vedle toho měli lepší krevní tlak a méně často u nich lékaři nově diagnostikovali cukrovku.

Předčasné závěry

Autoři studie upozorňují, že je předčasné z jednoho výzkumu činit nějaké dalekosáhlé závěry a že by obézní lidé neměli hned své lékaře nutit, aby jim doporučili podvázání žaludku.

Připouštějí, že pacienti s bandáží mohli být prostě zdravější už na začátku výzkumu. Podle autorů jde pouze o další argument naznačující prospěšnost takzvaných bariatrických operací, která mají i svá rizika.

Nadváha či obezita trápí každého druhého Čecha, zdravotnictví to stojí desítky miliard ročně

Číst článek

Zdravotnický deník uvádí, že operaci podstoupí asi tisíc lidí ročně, přičemž by se hodila zhruba pro 300 000 obézních pacientů. Ve zhruba šestkrát větší Francii bariatrickou operaci podle britského Guardianu podstoupí asi 37 000 lidí ročně. Oproti tomu v Itálii nebo v Británii, které mají asi stejný počet obyvatel jako Francie, to je 7000 a 5000.

Právě britští lékaři proto podle Guardianu dlouhodobě volají po tom, aby tamní zdravotní systém hradil větší počet bariatrických operací. Poukazují třeba na to, že zákrok stojí asi třetinu ve srovnání s výměnou kolenního kloubu, kterou často potřebují právě obézní pacienti. Podle profesora Francesca Rubina z londýnské King's College častějším bariatrickým operacím nebrání ani tolik peníze jako stigma, které obezitu provází - tedy, že spousta lidí za její příčinu považuje jen špatný životní styl.

Ondřej Klapal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme