Obstrukční plicní nemocí trpí statisíce lidí. Čeští lékaři hledají ty, kteří o tom nevědí

Praktičtí lékaři začnou hledat lidi, kteří trpí závažnou plicní chorobou a nevědí o tom. To je téma deníku Mf Dnes. Jde o chronickou obstrukční plicní nemoc a podle lékařů jí trpí 300 tisíc lidí – především kuřáci. S léčbou je ale nutné začít co nejdřív. Mezi první příznaky nemoci patří zadýchávání i při běžné chůzi a únava.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kromě toho, že lékaři včas tuto nevyléčitelnou chorobu odhalí a mohou ji tak zastavit, plošným vyhledáváním nemocných se šetří i peníze.. Ilustrační foto. | Foto: Fotobanka RGBStock | Zdroj: Fotobanka RGBStock

Ročně kvůli nemoci zemře 3500 lidí. Plicní a praktičtí lékaři proto společně s Ústavem zdravotnických informací a statistiky zahájili projekt, který má za úkol najít a léčit neznámé nemocné, píše Mf Dnes.

Hangxiety. Kocovina posiluje u plachých lidí sociální fobii, uvedla vědecká studie

Číst článek

Doktoři by chtěli během dvou let vyšetřit plíce až 7000 lidí, náklady hradí peníze z evropských fondů. Hledání pacientů začne už teď v lednu.

Kromě toho, že lékaři včas tuto nevyléčitelnou chorobu odhalí a mohou ji tak zastavit, aby se nezhoršovala, tak plošným vyhledáváním nemocných se šetří i peníze. Pacient, u kterého se nemoc stabilizuje, stojí ročně asi 50 tisíc korun, píše deník.

Komplikované případy ale můžou podle přednosty Plicní kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové Vladimíra Koblížka stát jeden až dva miliony korun. Lékaři se kromě této plicní choroby chtějí zaměřit i na vyhledávání dalších deseti onemocnění – například karcinomu děložního hrdla.

apa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme