Ve Španělsku zaměnili přípravek na růst vlasů a lék na žaludek. ‚Vlčím syndromem‘ onemocnělo 17 dětí

Kvůli chybě farmaceutické společnosti Farma-Química Sur sedmnácti dětem ve Španělsku narostlo silné ochlupení po celém těle. Listu El País to potvrdila španělská Agentura pro medicínu a zdravotnické zařízení. Firma omylem prodala silný vasolidátor, který se většinou prodává při ztrátě vlasů a alopecii, namísto přípravku proti překyselení žaludku.

Madrid Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dítě (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

U téměř dvou desítek dětí se objevila takzvaná hypertrichóza, tedy nadměrný růst silnějšího ochlupení, které roste na neobvyklých místech. Toto onemocnění je také známé jako „vlčí syndrom“.

Naděje v REGN-EB3 a mAb114. Dva léky na ebolu jsou vysoce účinné, mohou zachránit lidské životy

Číst článek

Zmíněná agentura, která pracuje pod místním ministerstvem zdravotnictví, zaznamenala první případ v úterý v jihošpanělské Granadě. V současnosti nemoc postihla deset dětí v Cantabrii, čtyři v Andalusii a tři ve Valencii.

„Čelo, tváře, ruce a nohy mého syna začaly porůstat chlupy. Měl obočí jako dospělý. Hodně jsme se báli, protože jsme nevěděli, co se s ním děje,“ řekla deníku El País Ángela Selles z Granady o svém šestiměsíčním synovi Urielovi.

O své zkušenosti s nemocným dítětem se podělila i další matka z Granady. Když se jejímu tříměsíčnímu synovi objevily podobné přízraky, začala s ním obcházet různé doktory. „Řekl nám, že to musí být něco genetického nebo problém s metabolismem. Začali jsme chodit ke specialistům,“ řekla.

Poté, co doktoři zaznamenali první případy, začala španělská medicínská agentura s vyšetřováním. Zaměřila se na sirupy proti navracení se žaludečních kyselin zpět do jícnu. Ty se vyrábějí z několika látek přímo pro konkrétního pacienta. Pátrání je dovedlo až ke společnosti Farma-Química Sur v jihošpanělské Malaze.

null

null

Chyba v lékárnách

Originální zásilka omeprazolu (látky, která se používá při poruchách trávení, pozn. red.z Indie byla podle inspekce v pořádku. Problém nastal ve chvíli, kdy ji rozdělili na menší části a začali je posílat do lékáren, ty z něj pak přípravek míchaly. „Na příbalovém letáku bylo napsané něco jiného,“ vysvětlill pro El País zdroj ze zdravotnické agentury. 

První varování vydala agentura 11. července. Firmu zavřeli toto úterý, aby se mohli seznámit s kontrolními standardy v produkci léčiv. Společnost má nyní šest měsíců na to, aby agentuře představila plán, jak se problémů zbavit. Pokud ho inspektoři schválí, mohou pokračovat ve výrobě. V opačném případě jim zakážou prodávat farmaceutické produkty.

Doktoři, které El País oslovil, potvrdili, že v odborné literatuře se žádný podobný případ neobjevil. Musí nyní prozkoumat, jaký bude mít látka vliv na malé děti.

Společnost Farma-Química Sur, která kvůli náhodné chybě způsobila „vlčí nemoc“ u sedmnácti dětí ve Španělsku. | Zdroj: Profimedia

dok Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme