Místo prevence se soustředili na pandemii. Významně tak ubylo naočkovaných dětí, varuje WHO a UNICEF

Kvůli pandemii covidu-19 loni výrazně ubylo naočkovaných dětí, vakcíny proti nemocem jako záškrt či černý kašel se nedostaly k téměř 23 milionům z nich. Jde o nejvyšší hodnotu za více než poslední desetiletí, oznámily ve čtvrtek ve společné zprávě Světová zdravotnická organizace (WHO) a Dětský fond OSN (UNICEF).

Ženeva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V minulém roce se zcela bez očkování ocitlo 17,1 milionu dětí (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

„V roce 2021 nás může čekat absolutní katastrofa,“ varovala expertka WHO na vakcinaci Kate O'Brienová.

Zdravotníci i zdroje se podle organizací místo běžné prevence soustředili na boj s koronavirem, kvůli kterému musela i zavřít či zkrátit hodiny některá zdravotnická zařízení. Dopad dětí nechráněných vakcínou a rychlého uvolnění koronavirových restrikcí - které do té doby částečně chránily i před přenosem dětských nemocí - už lze ve světě pozorovat, například na epidemiích spalniček v Pákistánu, uvedla O'Brienová.

Světová zdravotnická organizace varuje před kombinací vakcín. Chybí podle ní data o dopadech

Číst článek

Spalničky, jedny z nejvíce nakažlivých nemocí na světě, mohou být pro děti mladší pěti let smrtelné - obzvláště v afrických či asijských zemích se slabým zdravotnictvím, uvádí WHO. Choroba se šířila hlavně v ohniscích v Afghánistánu, Mali, Somálsku a Jemenu, dokládá zpráva. O první dávku kvůli pandemii přišlo okolo 22,3 milionu dětí, což je nejvíce od roku 2010.

V roce 2020 neobdrželo všechny tři dávky vakcíny proti záškrtu, tetanu a černému kašli 22,7 milionu dětí. Je to o 3,7 milionu více než v roce 2019 a nejvyšší hodnota od roku 2009. Velkou část tohoto počtu tvoří pouze deset zemí s Indií a Nigérií na prvním místě.

Zároveň také „znepokojivě vzrostl“ počet dětí, které neobdržely vůbec žádnou dávku vakcíny - zatímco za rok 2019 jich bylo 13,6 milionu, loni se zcela bez očkování ocitlo 17,1 milionu dětí. Většina z nich žije ve slumech nebo v zemích stižených válečnými konflikty, uvedl Ephrem Lemango z UNICEF.

WHO kvůli tomu vyzvalo světové státy, aby příliš brzy neuvolňovaly restrikce ohledně dodržování rozestupů a shromažďování.

„Ale když se tak stane - a už se tak i děje - uvidíme víc a víc přenosů patogenů, kterým jde jinak vakcinací zabránit,“ dodala O'Brienová.

Proočkovanost vakcínou proti záškrtu, tetanu a černému kašli se v době před pandemií dlouhodobě držela na 86 procentech, v roce 2020 klesla na 83 procent. V případě vysoce nakažlivých spalniček, u nichž se proočkovanost populace vyžaduje na 95 procent, obdrželo druhou dávku jen 71 procent dětí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme