Místo jehly nosní sprej. Do Česka míří nová vakcína proti chřipce pro děti

Do Česka dorazí dětská vakcína proti chřipce, kterou lékaři aplikují vstříknutím na nosní sliznici. Účinná je stejně jako ta, která se píchá do svalu. Například ve Velké Británii vakcínu do nosu proti chřipce používají už skoro deset let. Přípravek FluenzTetra od firmy AstraZeneca by dětští lékaři měli do ordinací dostat v půlce října. Podle mluvčí výrobce Jarmily Dolečkové by mělo přijít 10 tisíc dávek.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékaři vakcínu aplikují vstříknutím na nosní sliznici

Lékaři vakcínu aplikují vstříknutím na nosní sliznici | Zdroj: Profimedia

„Mám dva syny, jedenáct a osm let, ten starší se jehel bojí hodně, je vždy vystresovaný a dělá se mu špatně,“ líčí Lucie svoje zážitky při očkování nejstaršího syna. Minulý rok se dozvěděla o vakcíně FluenzTetra, která se dětem aplikuje stříknutím na nosní sliznici.

Přehrát

00:00 / 00:00

Do Česka míří vakcína proti chřipce, kterou lékaři dětem stříkají do nosu. Více si poslechněte v reportáží Kateřiny Bečkové

Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) dodal loni výrobce do Česka jen necelých 140 balení očkovací látky. Synové Lucie byli mezi dětmi, kterým lékaři tento přípravek bez použití jehly aplikovali.

„Celá aplikace proběhla rychle. Postupně se nastříkalo do každé nosní dírky, kluci se museli pouze nadechnout a jen je to lehce zašimralo.” Vakcína chrání nosní sliznici, přes kterou se do těla virus taky dostává.

„Prakticky stimuluje i slizniční část imunity. To znamená, že působí právě v místech, kde chceme mít největší ochranu proti virům,“ vysvětluje předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek.

Vakcína proti chřipce v nosním spreji je určená pro děti od dvou do osmnácti let. Samotná aplikace je jednoduchá a zvládne ji každý. Podle Chlíbka je ale i toto očkování nutné absolvovat v ordinaci dětského praktika.

Lidé chřipku podceňují. Vakcína ale dokáže ochránit před vážným průběhem, říká epidemiolog Kynčl

Číst článek

„Jde o to posoudit zdravotní stav, jestli má dítě nějaké kontraindikace nebo alergie. Druhá věc je také, kdo by řešil, kdyby se objevila po očkování nežádoucí reakce,“ popisuje.

Závažný průběh chřipky

K nejčastějším nežádoucím účinkům vakcíny ve spreji patří bolest hlavy, zduření nosní sliznice nebo výtok z nosu. Podle lékařů by měli rodiče nechat očkovat děti proti chřipce v říjnu nebo listopadu. I u dětí totiž může mít chřipka závažný průběh.

„Mohou mít vážný průběh s vysokými teplotami a komplikacemi, třeba zápalem plic. Udává se, že ročně je kolem 500 děti hospitalizováno. Více jsou samozřejmě ohrožené děti se závažným chronickým onemocněním,“ upozorňuje předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů Alena Šebková. 

Blíží se vlna nákazy chřipky, varují epidemiologové. Zájem o vakcínu má zlepšit nová osvětová kampaň

Číst článek

Nemocné děti také můžou chřipkou nakazit své prarodiče, kteří jsou ohroženou skupinou. „U školních dětí se udává asi čtyřicetiprocentní nemocnost v době chřipkové epidemie, což je velmi vysoké. Tyto děti jsou skutečně poměrně podstatným zdrojem infekce,“ doplňuje Šebková.

Maximální cena za vakcínu proti chřipce v nosním spreji bude 646 korun. Rodiče můžou požádat svoji zdravotní pojišťovnu o proplacení očkování z programu prevence.

Česko patří k zemím s nízkou proočkovaností proti chřipce. Podle Chlíbka se každoročně nechává proti chřipce očkovat zhruba 8 procent Čechů, v rizikových skupinách asi čtvrtina lidí.

Kateřina Bečková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme