Nedůvěra v očkování je pseudoinformovanost, říká náměstek ministra zdravotnictví Prymula

Víc než 40 tisíc případů spalniček se objevilo v Evropě v první polovině roku 2018. Informovala o tom Světová zdravotnická organizace. Je to důsledek šířící se nedůvěry v očkování?

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Strach z očkování

Strach z očkování | Foto: Fotobanka Profimedia

Poslední velký výzkum provedla organizace Vaccine Confidence Project v roce 2016. Podle její zprávy nevěřilo vakcínám 40 procent Francouzů, 36 procent obyvatel Bosny a Hercegoviny nebo 25 procent Řeků a Ukrajinců.

V těchto zemích je výskyt spalniček obecně o něco vyšší. Konkrétně na Francii letos připadá zatím přes 2,5 tisíce případů a na Ukrajině dokonce skoro 30 tisíc.

Stav v Česku dobře dokládá výzkum agentury STEM/MARK z letošního roku. Podle něj více než 90 procent Čechů souhlasí se zachováním povinného očkování. Ale také více než tři čtvrtiny lidí ví o údajné škodlivosti vakcín, polovina z nich z internetu.

Letošní počty výskytu spalniček u nás jsou kolem 160 případů. I proto lékaři dlouhodobě upozorňují na dezinformace mezi pacienty a rodiči.

Nebezpečí sociálních sítí

A nejen ti, zaznívá i hlas náměstka ministra zdravotnictví a bývalého předsedy České vakcinologické společnosti Romana Prymuly. Ten vidí nebezpečí hlavně v sociálních sítích. „Je tady vysoké procento osob, které považují očkování za něco nesmyslného, co nepřináší žádný benefit,“ uvedl náměstek.

Martina Suchánková, předsedkyně organizace Rozalio, která sdružuje kritiky současného českého modelu plošné vakcinace, vysvětlila, že rodiče obecně nezpochybňují smysl vakcinace.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výskytu spalniček přibývá. Může za to rostoucí nedůvěra v očkování?

Přesto případů, kdy došlo po podání vakcíny ke komplikacím, je podle náměstka minimum: „Z dat Státního ústavu pro kontrolu léčiv je evidováno kolem 1300 hlášených nežádoucích účinků u všech vakcín dohromady.“

„Když to přepočteme na mnoho set tisíc dávek, které jsou vyočkovány, tak to opravdu není žádné dramatické číslo. Naprostá většina jsou teplotní reakce a záležitosti, které vedou k úplnému uzdravení,“ ujistil Prymula.

Ministerstvo zdravotnictví plánuje spustit edukační portál, který bude rodiče informovat o tom, jak vakcíny fungují a co všechno vůbec očkování obnáší. Úřad také připravuje vyhlášku, podle které bude možné odškodnit případy, kdy pacient na očkování zareagoval extrémně špatně.

Ondřej Novák, Ondřej Čihák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme