S očkováním proti klíšťové encefalitidě není důvod otálet, Česká republika hlásí nejvíce případů

Česká republika hlásí nejvíce případů klíšťové encefalitidy z evropských zemí. Upozorňuje na to specialista v oboru epidemiologie, prevence a kontroly infekčních chorob Rastislav Maďar. Proč tomu tak je? Klíšťatům vyhovuje česká příroda i klimatické podmínky.

host lucie výborné Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klíště je dobré vyndat co nejdříve | Zdroj: Fotobanka Profimedia
Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s Rastislavem Maďarem o tom, jak se nejlépe chránit proti klíšťové encefalitidě

Proti klíšťové encefalitidě lze podle Rastislava Maďara očkovat už od prvního roku dítěte, pokud tedy nemá nějaký specifický zdravotní problém. „Není důvod čekat,“ říká.

Nicméně děti v Česku jsou očkované poměrně hojně, zaostávají ale senioři, u kterých je největší riziko trvalých následků i úmrtí. „Je hezké, že někdo myslí na své děti i vnoučata, ale myslete prosím i na sebe,“ připomíná lékař. 

V ohnisku nákazy jsou mnohem častější než dospělá klíšťata malé nymfičky, které velmi často na těle ani neobjevíme. Pokud ano, tak na odstranění stačí namydlený tampon. V případě dospělé a nasáté samičky je potřeba ji vytáhnout pinzetou. 

„S klíštětem se netočí, zvyšuje se pravděpodobnost, že by se odtrhla hlavička, a to by způsobilo jenom potencionální komplikace,“ zdůrazňuje Maďar a zároveň vyvrací určité mýty, jak se ochránit proti klíšťatům. K těm patří třeba beta karoten, pangamin nebo česnek.

„Můžeme se bavit o všem možném, ale nic jiného než vakcinace nám jistotu nedá,“ zdůrazňuje.

Onemocnění klíšťovou encefalitidou také nelze v první fázi rozpoznat, až v té druhé a třetí. Velká část případů tak unikne pozornosti. „To, co vidíme, je možná takový vrchol ledovce,“ uzavírá.

Prokop Havel, Lucie Výborná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme