Vakcíny proti chřipce nejsou k sehnání. K dispozici budou nejdříve v polovině listopadu

Sehnat vakcínu proti chřipce může být teď problém, upozorňuje na to Sdružení praktických lékařů. Podle informací Státního ústavu pro kontrolu léčiv jeden z výrobců dodávky už ukončil, druhý nahlásil výpadek až do půlky listopadu z kapacitních důvodů.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Očkování, vakcína, lék, doktor, injekce, sříkačka (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Například praktický lékař a předseda jejich sdružení Petr Šonka si předobjednal dvě stě vakcín, ale dostal jich zatím čtyřicet. „Ty jsou již vyočkované a nové nejsou zatím k dispozici. Aktuálně už není ani tu druhá, protože ten, kdo mohl, vykoupil zásoby i té druhé vakcíny. Nezbývá nám než čekat a vysvětlovat pacientům, že se jim ozveme hned, jak vakcíny dojdou,“ řekl Radiožurnálu Šonka.

Proočkovanost klesá na základě fám ze sociálních sítí. Vracíme se o desítky let zpět, varuje vakcinolog

Číst článek

Lékaři dosud naočkovali přes 550 tisíc vakcín a další do Česka míří. „Další dodávka je plánována na polovinu listopadu a měla by zabezpečit, že se celkově na trh dostane o 15 až 20 procent více dávek než v loňském roce,“ uvedla mluvčí Lékového ústavu Barbora Peterová.

Podle Šonky by se ale mohlo stát, že lékaři nestihnou naočkovat všechny zájemce, než začne chřipková epidemie. Jen u něj v ordinaci čeká na vakcínu asi 160 lidí.

Janetta Němcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme