Nejvyšší čas nechat se očkovat proti chřipce. Za posledních pět let na ni zemřelo přes 500 lidí

Při chřipkové sezóně loni zemřelo podle dat Státního zdravotního ústavu přes 260 lidí. U více než šesti stovek pak lékaři evidovali vážný průběh onemocnění. Ústav proto doporučuje nechat se očkovat, a to hlavně starším a chronicky nemocným lidem.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Víc než 1500 lidí kvůli vážnému průběhu chřipky skončilo na odděleních ARO nebo JIP. (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Češi ale o očkování příliš velký zájem nemají, proočkovanost se podle České vakcinologické společnosti pohybuje jen kolem 5 procent.

Za posledních 5 let přitom zemřelo v důsledku chřipky na 550 Čechů. Víc než 1500 lidí kvůli vážnému průběhu skončilo na odděleních ARO nebo JIP. Ukazují to data Státního zdravotního ústavu. Šlo hlavně o starší lidi nebo chronicky nemocné, kteří by se měli nechat očkovat. Vakcínu jim hradí pojišťovny.

Očkování podle Národní referenční laboratoře pro chřipku snižuje riziko onemocnění až o 60 % a u těch, kteří se i přesto nakazí, zlehčuje průběh nemoci a předchází vážnějším komplikacím. Mezi ty patří třeba postižení ledvin, rozvoj infarktu nebo meningitida.

Janetta Němcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme