O bezpečnosti vakcíny od Moderny nepochybuji, na skladování je daleko příznivější, říká Grubhoffer

Evropská léková agentura jednala v pondělí večer o vakcíně proti koronaviru od amerického výrobce Moderna. Látkou už očkují ve Velké Británii a v USA, jestli se bude moct používat i v Evropské unii, o tom bude agentura dál rozhodovat ve středu. Dávky pro takřka milion lidí má zajištěné i Česko. Podle ředitele Biologického centra Akademie věd Libora Grubhoffera je vakcína bezpečná a má daleko příznivější podmínky pro skladování.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

O tom, jestli se v EU bude očkovat vakcínou od Moderny, rozhodne Evropská léková agentura ve středu (ilustrační foto) | Foto: Dado Ruvic | Zdroj: Reuters

Vakcína od společnosti Moderna funguje stejně jako ta od Pfizeru na bázi nukleových kyselin. Musí se taky skladovat při tak nízkých teplotách? 
Vakcína od Moderny je v tomto ohledu příznivější, stačí zmražení na -20 stupňů Celsia.

Přehrát

00:00 / 00:00

Evropská léková agentura jedná o vakcíně od Moderny. Poslechněte si rozhovor s Liborem Grubhofferem

Proč je tam takový rozdíl?
Jde o technologické záležitosti a souvisí to se stabilizačním aditivem, který Moderna do formulace vakcíny přidává. Je těžké to komentovat, protože jde o věci chráněné patentem. Ale vakcína má nepochybně jinak vyřešenou stabilizaci řetízků nukleové kyseliny uvnitř lipidických nanočástic.

Moderna se rozhodla očkovat třikrát větší dávkou než Pfizer. Co je k tomu vede?
Opět se to dá jen těžko komentovat. Vychází to hlavně z preklinických a klinických testů, po nichž společnost došla k závěru, že půjde tímto protokolem. Možná kalkulovali s tím, že bude možné testovat jedinou dávkou, pokud to bude nezbytné, a už po první dávce se dosáhne větší stimulace imunitního systému.

Tato vakcína by byla teprve druhou na bázi nukleových kyselin, která by byla na evropské půdě schválená. Věříte, že je spolehlivá a bezpečná?
Věřím, že ano. RNA vakcíny považuji za skvělý výdobytek moderních biotechnologií a jsem nesmírně rád, že se je podařilo připravit tak, že fungují a jsou bezpečné. O tom nepochybuji.

Na vakcíně mi přijde elegantní, že nepotřebujeme na začátku kultivovat žádný virus, který bychom použili jako dopravce příslušného genu pro výběžkový glykoprotein koronaviru.

Má to v sobě technologickou eleganci. V tomto případě navíc ukazuje, že částice, které jsou nanočásticemi stejně jako viry, jsou směrovány přímo do regionálních center imunity organismu, dostávají se do lymfatických uzlin a jsou to právě lymfoidní buňky, které potom ve své buněčné továrně na proteiny vyrobí ten výběžkový glykoprotein koronaviru.

Jiří Chum, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme