Ohrožená ňadra. 'Pro zdravé ženy je největším rizikem věk,' říká mamoložka Renata Kalajová

Proč jsou ženská ňadra tak často ohrožena karcinomem? „Bohužel nevíme, jak vzniká. Víme jen rizikové faktory,“ řekla Radiožurnálu lékařka Renata Kalajová. Co vůbec zvyšuje pravděpodobnost onemocnění a jak ho včas podchytit?

Host Lucie Výborné Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hostem Lucie Výborné byla mamoložka Renata Kalajová | Foto: Luboš Vedral | Zdroj: Český rozhlas

Pro vznik rakoviny existují vnitřní a zevní rizikové faktory. Mezi zevní patří naše prostředí. Vnitřními faktory jsou dědičnost, obezita, věk nebo přítomné přednádorové onemocnění. Vliv má také počet dětí nebo délka kojení.

V současné době v České republice pomalu narůstá počet pacientek s rakovinou prsu. „Čím je země vyspělejší, tam je větší výskyt rakoviny prsu,“ uvádí lékařka.

Na pravidelné vyšetření by ženy měly chodit od pětačtyřiceti let, od čtyřiceti, pokud mají vyšší pravděpodobnost onemocnění. Sonografii mohou navštěvovat už od třiceti let. Každý by se měl také pravidelně samovyšetřovat. Čím dříve se karcinom podchytí, tím lépe se léčí.

Některé ženy se obávají, jestli rakovinu prsu nezpůsobuje i samotné vyšetření – třeba když se provádí příliš často. „Podle statistik to tak není. Spíš se udává, že to častější sledování významně snižuje úmrtnost,“ ujišťuje posluchače Radiožurnálu Renata Kalajová.

„Mamografie má jeden plus, že je schopná najít prsní mikrokalcifikace.“ To je nádor, který ještě nemá schopnost zakládat metastázi. Bohužel se ale obtížně odstraňuje.

Lucie Výborná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme