O milimetr delší noha každý den. V Brně provedli unikátní operaci, nohu pacientovi narovnává magnet

Lékaři v brněnské Úrazové nemocnici jako první v republice použili novou metodu na prodlužování kostí. Pacientovi voperovali speciální hřeb, jeho růst si pak bude ovládat sám pomocí magnetu. Implantát dokáže nohu prodloužit až o osm centimetrů. Oproti předchozím typům zařízení bude prodlužování kosti pro pacienta jednodušší a bezbolestné. Metodu lze uplatnit u lidí po úrazech nebo třeba s genetickou vadou.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

operace, nemocnice Bulovka, ilustrační foto

Operace, ilustrační foto | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Čtyřicetiletému muži se úraz stal loni na motorce, na místě havárie mu zůstal kus holenní kosti. Jednu nohu má proto kratší.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý Magazín Experiment ze 4. června 2022

Byl ošetřen v traumacentru pomocí zevního fixátoru, pak byl přeložen k nám. Šest centimetrů kosti chybělo. Proto jsme mu v první fázi kost zkrátili, aby se prohojila,“ popisuje pro Český rozhlas Radiožurnál Radek Veselý, primář zdejší traumatologie.

Po vytáhnutí provizorního hřebu pak lékaři pacientovi nohu znovu zlomili a na místo vsunuli takzvaný nitrodřeňový hřeb. Díky němu se noha pacientovi vrátí do původní délky.

Hřeb pracuje na principu magnetu. Po operaci, která trvala zhruba hodinu a půl, si bude moci nohu prodlužovat sám pod ambulantním dohledem.

„Přístroj funguje na principu magnetického pole, které komunikuje s magnetem v implantátu. Pacient si bude přístroj několikrát denně přikládat na končetinu,“ vysvětluje Vilian Rus ze společnosti RIV Medical, která implantát dodala.

Noha se teď bude pacientovi bude prodlužovat zhruba o milimetr denně. Pooperační péče by díky nové metodě měla být méně komplikovaná a bezbolestná než u dosavadních metod.

V zahraničí se přístroj používá i u dospívajících. „Je to důležité hlavně kvůli psychosociálnímu vývoji. Kratší končetina totiž může v období dospívání ovlivňovat komunikaci pacienta s vrstevníku. Když se končetiny srovnají díky implantátu, má pacient možnost účastnit se s vrstevníky různých aktivit,“ říká Rus.

I proto chtějí metodu zavést v v brněnské dětské nemocnici.

Hana Novotná, als Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme