Lékaři v Miláně odstranili 83leté pacientce ledvinový nádor za pomoci robota a odsávací kanyly

V nemocnici v italském Miláně unikátním způsobem odstranili 83leté pacientce nádor na ledvině sahající až k srdci. Použili chirurgického robota a odsávací kanylu, kterou zavedli žílou na krku. Informovala o tom v úterý agentura ANSA. Podle lékařů, kteří zákrok provedli, šlo o první takový způsob v případě tohoto typu nádoru na světě.

Tento článek je více než rok starý.

Milán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékař, zdravotní sestra, operační sál, operace, chirurgie (ilustrační foto)

(ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay | CC0 1.0,©

„Vzhledem k věku a stavu pacientky jsme se rozhodli pro minimálně invazivní zákrok bez břišního řezu a bez otevření hrudníku,“ citovala televize Rai lékaře Alda Bocciardiho z nemocnice v milánské čtvrti Niguarda. Nádor na ledvině byl podle něj dlouhý přes 20 centimetrů a zasahoval až k srdci.

Třiaosmdesátiletá pacientka, jíž byl takto nádor v Miláně odstraněn, navíc trpí ischemickou chorobou srdeční a nedávno podstoupila angioplastiku.

Operace trvala devět hodin. Část nádoru odstranil chirurgický robot břišním mikrořezem, ten ale provedli milánští lékaři až poté, co sací kanylou odstranili část nádoru zasahující k srdci a zbytek zatlačili do dutiny břišní, popsala televize Rai.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme