Technologie pomáhají zkracovat dobu trvání operace očí. Unikátní laser vytvoří řez v rohovce za 10 sekund

První pacienti v Česku podstoupili odstranění dioptrií pomocí superrychlého očního laseru. Unikátní femtosekundový přístroj nové generace je vybaven robotickou asistencí a na oko působí pouhých 10 sekund.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pacientka po operaci

Pacientka po operaci | Foto: Andrea Skalická | Zdroj: Český rozhlas

Operace se uskutečnila na klinice NeoVize. Jednou z tamních pacientek je i Hana Punčochářová. Právě se položila na speciální lůžko a operace za chvíli začne. „Cítíte něco?“ ujišťuje se lékařka. „Ten rozvěrač ještě takhle uvolníme,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý Magazín Experiment z 10. září 2022

„Nosím čočky, protože nevidím na dálku. Ale už je mi to nepříjemné, když cestuju, tak mě z těch čoček bolí oči, je také nepříjemné nosit pořád brýle,“ vysvětluje své důvody Hana Punčochářová.  

Mladá žena zároveň upřesňuje, že na očích má minus 2,75 dioptrií. Zákrok provede lékařka Jana Mikšovská a bude trvat jenom chvilku: „Teď si spustíme rameno femtosekundového laseru nad váš obličej,“ popisuje pacientce operatérka.

Operace při plném vědomí

Celý mechanismus operačního laseru popisuje zástupce výrobce přístroje firmy Zeiss a aplikační technik Petr Novotný: „Celý ten systém má v podstatě dvě ramena.

Jednoduché zákroky se může každý naučit, říká Jukl z Červeného kříže

Číst článek

Jedno to rameno je takzvané laserovací, druhé pak slouží jako operační mikroskop. Díky tomu se dá provést výkon bez nutnosti přesouvat pacienta na jiné lůžko, jiný sál, pod jiný mikroskop.“

Operace začala.

„Nasazujeme pacientský interface, který je vlastně poslední částí optického systému toho laseru.“ To, co popisuje Novotný, je vlastně takové průhledné víčko.

„V podstatě je to malý držák, který má ideální zakřivení pro kontakt s rohovkou pacienta, a to proto, abychom tu rohovku nemuseli zmáčknout a nezvyšovali jsme nitrooční tlak. Pacient po celou dobu výkonu vidí, není zbytečně stresovaný tmavým prostředím nebo tlakem a bolestí.“

Jen mžik

Lékařka provádějící výkon dává pacientce pokyny: „A dívejte se prosím přímo do toho zeleného světýlka, nikam jinam. Jsme připravení. Neuhýbejte okem a začínáme laserovat. Vlastní laser trvá jen 10 sekund. Zakrýt světlo, neuhýbat okem, dívat se stále stejným směrem. Ještě 3 sekundy, 2 sekundy, tak a je to.“

Rameno se vysunulo, laser odjíždí, přijíždí mikroskop.

„V tuhle chvíli máme vytvořeny dvě velmi tenké vrstvičky v té rohovce. Jsou tam v podstatě miliony bodů v mikrometrové vzdálenosti. My ty dvě vrstvičky oddělíme, vysvětluje technik Petr Novotný.

Paní doktorka udělala otvor do rohovky: „Pohyb v rohovce je velmi plynulý, jednoduchý. Je to právě díky vysoké rychlosti laseru a možnosti umístit v jednotlivé body výstřely velmi blízko sobě.“

Operace srdce za zvuků hip hopu či metalu. ‚Hudba zlepšuje koncentraci a výkon týmu,‘ vysvětlují lékaři

Číst článek

Důležitá časová úspora 

„Operace, která původně trvala přibližně 30 sekund, teď trvá 10 sekund. Šedesátiprocentní úspora času je pro lékaře i pacienta poměrně zásadní. Takřka nemůže dojít k takzvanému přerušení operace nebo k odpadnutí pacienta od systému, a ta operace je dokončena zdárně na první pokus,“ ujišťuje zástupce firmy Zeiss.

„Slečna krásně fixovala světýlka, velmi dobře spolupracovala s laserem. Bylo vidět, že separace refrakční čočky jde velmi dobře i díky tomu, jak je ten laser nastavený a jak je rychlý,“ uzavírá operatérka Jana Mikšovská.

První oko, které už je spravené, je v tuto chvíli zalepené a chystá se zákrok na oku druhém.

Adéla Kalibová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme