Kvůli opičím neštovicím vyhlásila světová zdravotnická organizace nejvyšší stupeň varování

Světová zdravotnická organizace vyhlásila kvůli opičím neštovicím nejvyšší stupeň varování. Vysoké riziko je podle ní v Evropě, uvedla agentura AFP. Podle agentury DPA tento krok nemá přímé praktické důsledky, protože o případných opatřeních rozhodují jednotlivé země. Nejvyšší stupeň varování v současnosti platí pro covid-19 a dětskou obrnu.

Tento článek je více než rok starý.

Ženeva (Aktualizováno: 18:36 23. 7. 2022) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Česku se objevil druhý pozitivní případ opičích neštovic

Světová zdravotnická organizace vyhlásila kvůli opičím neštovicím nejvyšší stupeň varování (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

„Rozhodl jsem se vyhlásit stav ohrožení veřejného zdraví mezinárodního významu,“ oznámil v sobotu novinářům generální tajemník Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus. Vyzval také země světa, aby se pokusily zastavit šíření opičích neštovic.

Ty podle něj dosud postihly přes 16 000 lidí v 75 zemích. Uvedl také, že riziko ve světě je relativně mírné, kromě Evropy, kde je vysoké.

Konvalinka: Opičí neštovice nejsou nic dramatického. Naštěstí se nepřenášejí vzduchem

Číst článek

Ghebreyesus připomněl, že před měsícem svolal krizový výbor, který měl vyhodnotit riziko opičích neštovic. Tehdy podle něj bylo zaznamenáno na 3040 případů ve 47 zemích a výbor proto došel k závěru, že tato nemoc není ohrožením zdraví světového významu.

Evropská unie daruje Česku v příštích dnech téměř tři tisíce vakcín proti opičím neštovícím. Českému rozhlasu to řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřěj Jakob. Ministerstvo teď podle něj nová opatření kvůli opičím neštovicím zavádět neplánuje. Stávající ochranné mechanismy jsou podle rezortu dostatečné a situace je v Česku pod kontrolou.

Opičí neštovice byly poprvé zaznamenány v Konžské demokratické republice v 70. letech minulého století a donedávna se vyskytovaly hlavně v částech střední a západní Afriky. Letos v květnu se ale začaly šířit i mimo tyto země. První případy byly zaznamenány v Británii, Portugalsku či Španělsku. Necelé dvě desítky případů se potvrdily i v České republice.

Mezi příznaky tohoto onemocnění patří horečka, bolesti hlavy a kožní vyrážka, která se obvykle objeví nejprve na obličeji a následně se šíří po zbytku těla.

Schválení vakcíny

K očkování proti opičím neštovicím by mohla být použita vakcína Imvanex, kterou vyvinula společnost Bavarian Nordic. V pátek to uvedla Evropská léková agentura. Imvanex měla původně sloužit k očkování proti pravým neštovicím, testy na primátech ale ukázaly, že je účinná i proti tropické nemoci, která se nyní šíří v Evropě. Informovala o tom agentura AP.

Lidé si mohou chodit pro posilující dávku očkování proti covidu, nemusí se bát kombinace typů vakcín

Číst článek

Vakcínou Imvanex se proti opičím neštovicím už může očkovat například ve Spojených státech amerických. Aby se mohla proti onemocnění používat i v Evropské unii, musí ji nejprve schválit Evropská komise.

„Aby potvrdila efektivitu vakcíny proti opičím neštovicím, shromáždí společnost data z observační studie, která bude probíhat současně s výskytem opičích neštovic v Evropě,“ uvedla Evropská léková agentura.

Dodala, že bezpečnost očkovací látky je „příznivá“ a že výhody jejího používání převažují nad riziky. Ty totiž zahrnují jen mírné až středně závažné nežádoucí účinky.

Katherine Vašíčková, Kristina Kouklová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme