Únava, bolesti, žlutá kůže. Tasemnice zasahuje játra, často je pak třeba transplantace, popisuje přednosta

V Česku roste počet případů tasemnice liščí, letos už lékaři zaznamenali šest případů. Nejčastěji se lidé nakazí konzumací syrového lesního ovoce, které předtím zvíře infikovalo svými výkaly. Vzácné onemocnění nazvané echinokokóza, které tasemnice způsobuje, postihuje játra a může skončit až jejich transplantací či smrtí nakaženého. „Jaterní postižení bývá velmi rozsáhlé, vyžaduje to složité chirurgické zákroky,“ potvrzuje přednosta Jiří Froněk.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Liška

Liška | Foto: No-longer-here | Zdroj: Pixabay | Licence Pixabay,©

Po nákaze je inkubační doba echinokokózy pět až patnáct let, proto je původ nemoci těžké určit. Příznaky jsou únava, nevolnost, bolesti břicha, ale i náhle zežloutnutí kůže, protože v 99 procentech nemoc zasáhne játra, do kterých se dostává přes tenké střevo. Ve vzácných případech může nemoc také zasáhnout plíce nebo mozek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž o parazitu tasemnici liščí, který způsobuje vzácné onemocnění echinokokóza

„Za poslední rok jsme měli 10 pacientů, ve skutečnosti je jich ale nepochybně víc. Řada pacientů má také ze začátku jinou diagnózu, protože ložiska v játrech vypadají jako trochu jako nádor, trochu jako cysta,“ říká Froněk, přednosta Kliniky transplantační chirurgie Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). 

Tasemnice se v lidských játrech usadí a dále množí. A to přesto, že člověk je pro parazita falešný hostitel, protože se v lidském těle nevyvine v dospělého jedince.

V Česku roste počet případů tasemnice, letos už lékaři zaznamenali šest případů. Mohou být na lesním ovoci

Číst článek

„Ale v játrech zůstává. Lidský organismus proti tomu bojuje jako proti každé jiné infekci. Bílé krvinky se infekci snaží zlikvidovat, nebo ohraničit. Pokud parazita zlikvidují, tak se o tom nikdy nedozvíme, protože pacient neonemocní natolik, aby podstoupil diagnostiku. Případy, které se dostanou k nám, jsou právě to ohraničení,“ vysvětluje přednosta.

Postižení jater je podle Froňka ve většině případů velmi obsáhlé. „Pacient nemůže žít bez jater. Cílem je odstranit tu nemocnou část orgánu. Pokud je moc velká, tak část jater transplantujeme,“ popisuje.

Ne vždy je to ale nutné. „Jsou pacienti, u kterých odstraníme jeden lalok jater. A pokud je druhý lalok dost velký, tak pacient transplantaci nepotřebuje. Ovšem pokud je zbylá část nedostatečná, tak můžeme nemocnou část odstranit a k té zbylé přidat transplantát – abychom překlenuli zhruba půl roku, než vlastní játra dorostou,“ přibližuje přednosta.

Jestliže nemůže být nakažený operován, jsou mu podávány léky, díky kterým mohou žít normální život. Kvůli vzácnosti echinokokózy se s ní někteří doktoři nikdy nesetkali. V celém Česku lékaři sledují asi 40 nakažených pacientů.

Pozor na lesní ovoce

„Nejčastěji se lidé nakazí tak, že sní lesní ovoce. Parazit prakticky sedí na povrchu ovoce, takže pokud třeba borůvky omyjeme teplou vodou, riziko nákazy klesne,“ doporučuje Froněk. Pomůže také lesní ovoce tepelně zpracovat.

Nákazu mohou na člověka přenést i psi nebo kočky. Mohou totiž proběhnout místem, které liška infikovala svými výkaly. Proto je třeba mýt si ruce a psy, kteří se často nacházejí v přírodě, pravidelně odčervovat.

Ondřej Vaňura Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme