Pásový opar se může objevit kdekoliv na těle, často přichází po stresu či nemoci. Diagnóza je složitá

Pásový opar patří mezi nepříjemná virová onemocnění. Ve své podstatě se jedná o zánět nervových zakončení, který se může objevit kdekoliv na těle. Léčba antivirotiky pomůže pouze při včasném nasazení. Pomohou i vitaminy skupiny B.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zánět nejprve začíná červeným flekem, a když propukne naplno, projevuje se puchýřky

Zánět nejprve začíná červeným flekem, a když propukne naplno, projevuje se puchýřky | Zdroj: Profimedia

Ve své podstatě se jedná o stejný virus, jako je virus planých neštovic. Patří do skupin tzv. herpes virů. Opatrnost je proto na místě v případě, že ve své blízkosti máte dítě, které tímto dětským onemocněním trpí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Včasnost léčby antivirotiky je rozhodující, vysvětluje MUDr. Irena Kudrnovská

Může se totiž stát, že se tento virus dostane i do okolí a postihne ve formě pásového oparu i dospělé jakéhokoliv věku. Bohužel, imunitu proti pásovému oparu planými neštovicemi nezískáme a i po prodělaném pásovém oparu ho můžete získat znovu. 

Ve své podstatě se jedná o zánět nervových zakončení, který se táhne například od páteře do přední části těla po celém dermatomu. Jedná se o velmi bolestivé onemocnění.

Vodu držte daleko

Pásovým oparem můžeme onemocnět kdykoliv, ale většinou se objevuje po nějakém stresu, rozčilení, po nějaké infekční chorobě nebo horečnatém onemocnění. Nemoc se nazývá „pásový opar“ proto, že běží v pásu podle zaníceného nervu.

‚Vůbec nedokážu spočítat, kolikrát jsem byla na šití.‘ Lidé s EDS mají kůži jako z papíru

Číst článek

Zánět nejprve začíná červeným flekem a když propukne naplno, projevuje se puchýřky, které se postupně rozpínají i do okolí postiženého nervu.

Stejně jako u planých neštovic, i v tomto případě by dotyčný měl puchýřky sušit lihem, tekutým pudrem nebo genciánovou violetí a neměl by puchýřky máčet.

Mohly by pak zhnisat a to pak bolí daleko více. Pásový opar může provázet i lehce zvýšená teplota, především u pacientů, kteří trpí silný stresem, což onemocnění nervu pouze zhoršuje.

Ohlášení bolestí

Před samotným akutním propuknutím se pásový opar může ohlašovat poměrně dlouho předem silnou bolestivostí daného místa.

Tato bolestivost bohužel může simulovat i různá jiná onemocnění včetně infarktu, žlučníkového záchvatu nebo migrény a komplikuje tak včasnou diagnózu.

Může trvat až tři týdny než se na bolestivém místě objeví puchýřky a projeví se pravý důvod bolestivosti – tedy akutní pásový opar. Bolest a citlivost kůže v postiženém místě může přetrvávat i po odeznění puchýřků.

Je to individuální, ale běžný je týden až dva. Jsou i pacienti, u kterých se bolest objevuje i po dvou letech, například při změně počasí.

Včasná léčba

Pásový opar se může objevit i na hlavě a na oku, kdy může napadnout i oční rohovku, což je velmi bolestivé a nepříjemné a hlavně velmi nebezpečné. Dalším místem výskytu mohou být i genitálie.

Zarudlý ‚pijácký nos‘ může být signálem kožní nemoci. Lék na růžovku neexistuje

Číst článek

V tom případě mohou i praktiční lékaři předepsat antivirotikum. Jinak zacílenou léčbu antivirotiky nasazují dermatologové.

Čím dříve se s léčbou antivirotiky začne, tím lépe. Má totiž smysl pouze v počátcích onemocnění. V momentě, kdy se puchýřky objeví, tato forma léčby už nepomůže.

Vzhledem k tomu, že se jedná o zánět nervových zakončení, na doléčení i jako podporu léčby je vhodné užívat především skupinu vitamínů B, které mohou regeneraci nervu značně podpořit. Především vitamin B1 a B6.

Markéta Vejvodová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme