V lékárnách chybí antibiotikum s penicilinem, které je účinné proti angíně. Důvodem jsou ceny léku

Antibiotikum V-penicilin předepisují lékaři běžně na angínu. Jenže teď v Česku chybí a ještě určitě několik týdnů bude. Upozornil na to Deník N.

Praha (Aktualizováno: 13:56 16. 8. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lékárna, ilustrační foto

Přípravek s penicilinem chybí z čistě finančních důvodů (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Za přerušení dodávek můžou peníze, konkrétně limit, za který může dovozce uvádět lék na český trh. Teď je to dle zákona 86 korun a 80 haléřů. Podle jejího dodavatele, firmy BB Pharma to ale není dost.

V Česku za lék dostane méně, než za kolik se jí vyplatí lék prodat. Stouply výrobní náklady, mimo jiné vzrostla cena účinné látky. A ještě před létem proto oznámila, že přerušuje dodávky.

V systému Státního ústavu pro kontrolu léčiv se píše, že výpadek platí do konce září. Jestli už pak antibiotikum V-PENICILIN v lékárnách bude, ale těžko říct.

Česku chybí pediatři. ‚Zájemce bez atestace chtěl čtvrt milionu měsíčně,‘ popisuje šéf nemocnice ve Stodu

Číst článek

„Tento termín pro nás není v současné době závazný a je naší snahou dodávky obnovit, byť to v prvé fázi bude náhradou v ČR neregistrovaného penicilinu,“ napsal Radiožurnálu předseda představenstva společnosti BB Pharma Jiří Volf a potvrdil, že vyjednává s ministerstvem zdravotnictví.

Rozhodující bude pro dodavatele navýšení ceny. To může stát řešit dvěma způsoby: šlo by buď na vrub pojišťovnám, nebo pacientům v podobě vyššího doplatku. Náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček potvrdil, že cena se bude muset zvýšit ve veřejném zájmu – resort o tom s pojišťovnami jedná. Pro pacienta by měl ale podle něj zůstatek doplatek stejný, tedy maximálně 18 korun 4 haléře za jedno balení 

Tento penicilin je velice účinný na angínu, a to i na tu komplikovanou, která teď - neobvykle v létě - není výjimkou. Jiná antibiotika na angínu podle lékařů tolik nezabírají. Podle náměstka Dvořáčka by ale pacienti neměli mít problém se sehnáním prakticky stejného přípravku, jen s jiným označením.

„Nejedná se o přípravek, který je registrovaný v České republice, je to balení, které je registrováno na Slovensku. Ale abychom zajistili dostupnost už v tomto čase, tak jsme přistoupili na to, že jsme umožnili dodávky neregistrovaného penicilinu, toho slovenského. V tomhle nám pomáhá evropské uznávání registrací. A tento penicilin od BB Pharmy už je do České republiky průběžně dodáván,“ vysvětlil Dvořáček.

A Dvořáček dodal, že na podzimní a zimní měsíce by mělo být všech typů antibiotik určitě dostatek.

Anna Horáčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme