Když je člověk oslabený, mozek necítí odstup, říká herečka Špalková ke kauze Aktip

„Myslím, že vás tam dovede psychická situace a doba, kdy se cítíte oslabený. Potom mozek necítí odstup a člověk naletí, protože potřebuje rychlé řešení,” říká herečka Petra Špalková, která byla hostem Osobnosti Plus, o kauze Aktip a o tom, proč se stala jedním z lidí, kteří byli podvedeni Jarmilou Klímovou a jejím terapeutickým týmem.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Osobnosti Plus je Petra Špalková, filmová a divadelní herečka

„Došlo k tomu jednoduše. Měli jsme partnerskou krizi a já jsem nechtěla volit přístup klasické psychiatrie, přečetla jsem si rozhovor s šéfkou Aktipu Jarmilou Klímovou a zaujaly mě její webové stránky a úžasné legendy o terapeutech. Po několika setkáních řekla větu: Měla byste se rozvést, protože tradiční rodina už v této společnosti nemá smysl. Jednou půlkou mozku jsem ji poslouchala a druhou jsem věděla, že musím smýt tenhle ošklivý moment a že už tam nikdy nepřijdu,“ vysvětluje, ve které chvíli pochopila, že institut psychosomatické péče Aktip není správnou cestou, jak řešit krizi.

Pečující bratr

V herecké cestě Špalkové velmi pomohl režisér a herec Jakub Špalek, její sourozenec. „Měla jsem vždycky tu výhodu, že jsem sestrou svého bratra. On mi vždycky prošlapal cestičku, ale na všech frontách. Ať už to bylo v divadelním světě, v rodinném světě, prostě jsem měla tu cestičku trošku umetenou,“ odpovídá s upřímností držitelka dvou Českých lvů na otázku, jak vysvětlovala svým rodičům, zaměstnaným v oblasti sportu a fotbalu, že chce být herečka.

„Oni mě ale stejně povzbuzovali, protože dědeček byl režisérem brněnského amatérského divadla. A vlastně i tatínek a maminka se seznámili v souboru písní a tanců,“ pokračuje herečka vyprávěním o divadelních kořenech ve svém rodě.

Herečka a pedagožka Petra Špalková se narodila 21. února 1975 v Brně. Je držitelkou dvou Českých lvů za filmy Jako nikdy (v kategorii nejlepší herečka v hlavní roli) a Bába z ledu (v kategorii nejlepší herečka ve vedlejší roli). Za rok 2000 byla nominována na Cenu Alfréda Radoka za ženský herecký výkon v roli Poliny v inscenaci Výnosné místo Divadla Na zábradlí. Je sestrou herce a režiséra Jakuba Špalka, jejím manželem je herec Miloslav Tichý, mají spolu dvě děti.

Po třicítce jen pro honorovanou cenu

„To je otázka,“ zamýšlí se herečka nad podnětem Barbory Tachecí, k čemu jsou jí herecká ocenění.

„Nevím, jestli některá z těch cen mně přinesla nějakou práci. Nedokážu posoudit, jestli to něco znamenalo - spíš pro producenty než pro režiséry, kteří s tím musí počítat. Je to jejich práce. Potřebují, aby si případný film nebo divadlo někdo poslechl. A zárukou mu bude jméno, které má jistou konotaci. Myslím si, že jsme strašně malý rybníček na to, kolik mnoho cen se tu ročně uděluje. Ale jak říkal Jiří Ornest: Petrucho, já bych si od třiceti dál pro žádnou cenu, která není honorovaná, nechodil,“ uzavírá herečka téma.

Barbora Tachecí, Kateřina Tesařová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme