Kvůli hezčím prsům už na sál nemíří jen ženy. Muži stále častěji chtějí odstranit gynekomastii

Kvůli novým prsům míří k plastickým chirurgům i muži. Nechávají si upravovat jejich velikost. Někdy jim totiž vlivem hormonů narostou prsní žlázy do takové velikosti, že jsou terčem vtipů a takzvanou gynekomastii chtějí řešit operativně.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékař (ilustrační foto) | Foto: CC0 Public domain

„Hodně mě trápí tenhle problém. Strašně moc se těším na operaci. Hodně se mi změní život," popsal Radiožurnálu třicetiletý David z Ostravy. Pracuje jako kuchař a za svá větší prsa se stydí.

Má gynekomastii - tedy nadměrně zvětšené prsní žlázy. Posilování svalů mu nepomohlo. „Rozhodl jsem se pro operaci, protože už cvičím delší dobu. Zůstává mi po cvičení povislá kůže. A hlavně kvůli tomu, že chci chodit do bazénu s přítelkyní a ukázat se na veřejnosti a nestydět se za to," vysvětlil.

Obavy o vzhled vedou psychickým poruchám. Rizikovým faktorem je těhotenství i známky stárnutí

Číst článek

Davida operoval na jedné z pražských klinik plastický chirurg Peter Mertan. Zmenšení mužských prsou patří podle něj mezi jednodušší plastické operace.

„Liposukcí odstraním tukový nadbytek v prsu, řezem odstraním samotnou žlázu a zredukujeme kožní kryt. Ale to je jeden řez," popsal Mertan.

Statistiky počtů operací mužských prsou v Česku neexistují. Podle Mertana ale zájem stoupá. „Čím dál jsou gynekomastie frenkventovanější, páni se snaží vypadat co nejlíp, koukají se do zrcadla. Chodí častěji na tento výkon."

Odstranění prsních žláz u Davida trvalo asi dvě a půl hodiny. Pacient si výsledek pochvaluje. „První dny byly za trest, protože se člověk nemohl hýbat. Nejvíc bolely modřiny. Teď už je to pryč. Konečně se můžu lépe hýbat. Už jsou na ústupu otoky. Vypadám skvěle."

Větší prsa u mužů způsobuje nejčastěji hormonální nerovnováha. Doporučuje se proto návštěva endokrinologa. Mezi nejoblíbenější plastické operace v Česku patří úprava očních víček a zvětšení ženských prsou.

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme