V českých lékárnách chybí léky na závrať. ‚Většina mých pacientů pro něj jezdila do Polska,‘ říká lékař

Pacienti trpící závratí nemůžou v českých lékárnách sehnat potřebný lék. Na trhu je dlouhodobý výpadek. Přitom Betaserc je jediným lékem, který na potíže s rovnováhou mají k dispozici, protože za něj není žádná náhrada. Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že výpadky způsobily problémy ve výrobě a že potíže má dalších 15 evropských zemí.

Ostrava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lékárna

„Většina pacientů byla ochotna jezdit do Polska, kde si ten lék kupovali. A sehnali ho,“ dodává Hradil | Zdroj: Shutterstock

Betaserc se v českých lékárnách prakticky sehnat nedá. S pacienty to řeší třeba ostravský lékař Jan Hradil ve své ORL ambulanci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž Andrey Brtníkové

„Už několik měsíců trvá období, kdy ten lék není, nebo je v malém množství. Nevýhodou u tohoto léku je, že ho není čím nahradit,“ upozorňuje lékař.

„Většina pacientů byla ochotna jezdit do Polska, kde si ten lék kupovali. A sehnali ho, když nebyl v Ostravě vůbec k dispozici,“ dodává Hradil.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob to, že nedostatkové léky na závrať jsou v Polsku k sehnání, vysvětluje vlnami dodávek.

„Vždycky jsou ve výrobě různé vlny, kdy se nějaká šarže se vyrábí pro tu zemi, pro onu kvůli obalům a podobně. Takže je to v určitých vlnách v té které zemi,“ tvrdí.

Ministerstvo zdravotnictví očekává obnovení dodávek počátkem příštího roku.

Andrea Brtníková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme