Těhotná žena s covidem nemusí podle lékařů porod udýchat. Jediným východiskem je pak císařský řez

Nákaza koronavirem se nevyhýbá ani těhotným ženám. Některé proto s onemocněním musí absolvovat i samotný porod. Jak takový porod vypadá a jaké jsou nejčastější komplikace, popsali Českému rozhlasu Vysočina zdravotníci jihlavské nemocnice.

Jihlava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Porod (ilustrační foto)

Nákaza koronavirem se nevyhýbá ani těhotným ženám. Některé proto s onemocněním musí absolvovat i samotný porod (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Onemocnění covid-19 si nevybírá. Nakazit se může každý, a to i například těhotné ženy. Už tak náročný porod se pro ně stává ještě náročnějším. Mnohdy to navíc končí i císařským řezem.

Nečekala jsem, že mě to tak sejme, říká žena v šestém měsíci těhotenství. Kvůli covidu skončila na JIP

Číst článek

Pozitivní žena

„Musí tam být ochranné pomůcky – overal, štít, trojkový respirátor, dvoje rukavice, návleky na boty a čepice,“ ukazuje porodní asistentka jihlavské nemocnice Romana Daňhelová vozík, kde jsou všechny ochranné pomůcky, které potřebují v případě, že jim přijede rodit covid pozitivní žena.

Bez toho se neobejdou. Takových porodů už tady zažili za poslední dva roky několik desítek. „Oproti loňskému roku je to daleko víc, v roce 2020 to bylo osm pacientek, v roce 2021 to bylo 32 žen.“

Nápor na psychiku

V ochranných pomůckách musí porodní asistentky při takovém porodu strávit i několik hodin. Většinou totiž u jedné rodičky zůstává po celou dobu jedna a ta samá asistentka.

Restrikce omezují doprovod u porodu. Neumožňují tím dulám vykonávat jejich práci

Číst článek

„Porodní asistentka je tam se ženou víceméně nonstop, to znamená bez jídla, bez močení a tak dále. Porod, pokud je fyziologický, tak se o ženu v první době porodní a v druhé době stará porodní asistentka, lékař a dětská sestra přichází až na úplný závěr.“

Kromě fyzického vypětí je to pro těhotnou ženu ale také nápor na psychiku, pokračuje Romana Daňhelová: „Každá žena je jiná, ale myslím si, že většina to vnímá hůř, protože jsou samy, partneři jsou v karanténě, k porodu nemůžou, mají samozřejmě svoji asistentku, ale není to úplně nic příjemného, i psychiku to hodně ovlivňuje.“

Císařský řez

Porody v době pandemie. Porodnice jsou téměř bez covidových rodiček a novorozenců

Číst článek

U covid pozitivních žen může také častěji docházet k ukončení porodu císařským řezem. „Pokud jsou nějaké závažné potíže, ženy to neudýchají, tak porody potom musí lékař ukončit císařským řezem. U těhotných, které chodí s covidem, je to hodně individuální, některé mají opravdu rýmičky, lehký průběh, ale byly tady i ženy, které skončily hospitalizované na kyslíku.“

I proto zástupce primářky gynekologicko-porodnického oddělení Aleš Roztočil doporučuje i těhotným ženám očkování. „Nebylo prokázáno, že by očkování jakkoliv poškodilo vyvíjející se plod.“

Oddělení má pro covid pozitivní ženy vyčleněný jeden porodní box a také pokoj na šestinedělí. V případě, že nejsou žádné komplikace, mohou být spolu s dítětem propuštěné z nemocnice po zhruba čtyřech dnech jako při normálním porodu.

Daniela Brychtová, Milan Kopecký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme