Pacienti s postcovidovým syndromem nemají nárok na lázně. Ministerstvo proto plánuje změnu vyhlášky

Takzvaný postcovidový syndrom zatím chybí v seznamu chorob, kvůli kterým mohou lékaři posílat své pacienty na léčbu do lázní. Syndrom se projevuje různými problémy - od plicních přes kardiovaskulární až třeba po kožní. Jenže do lázní se „na pojišťovnu“ teď dostanou jen ti, kteří prodělali těžký zápal plic v nemocnici. Navíc to musí stihnout do čtyř měsíců od hospitalizace. Ministerstvo zdravotnictví proto chystá změny.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do lázní se na pojišťovnu teď dostanou jen ti, kteří prodělali těžký zápal plic v nemocnici. Navíc to musí stihnout do čtyř měsíců od hospitalizace (ilustrační foto) | Foto: Lucie Hochmanová | Zdroj: Český rozhlas

„Zadýchávám se, doteď nemám chuť ani čich a nemohla jsem spát,“ popisuje Radiožurnálu padesátiletá Hana zdravotní problémy i měsíce po prodělání covidu-19.

Zkušenost s nimi má taky Pavel z Prahy. „Zpočátku jsem měl problém se zaostřováním a občasným motáním hlavy. To pominulo, ale zůstaly bolesti hlavy, horší paměť, vyjadřovací schopnosti, potíže se soustředěním, únava během dne a taková zvláštní zpomalenost,“ říká.

Babišem dojednané vakcíny přicházejí po dvou měsících. Půjčené dávky musí Česko ale vrátit

Číst článek

Podobně na tom může být podle lékařských odhadů až 10 procent z těch, kteří onemocněli.

„Mezi příznaky patří zadýchávání, kašel, snížená tolerance námahy, bolesti hlavy, padání vlasů a podobně,“ vypočítává přednosta Plicní kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové Vladimír Koblížek.

„U velké části nemocných, kteří měli potíže po třech měsících, se ta intenzita zmenšuje. U části - asi 10 procent, kteří k nám přišli před půl rokem - jsou obtíže stejné. U dalších 10 procent se vyvíjejí ve smyslu, že se k dechovým přidaly kožní, revmatické a jiné,“ upozorňuje. 

Těmto pacientům by mohly pomoct léčebné pobyty v lázních. Jenže na ty nedosáhnou zdaleka všichni, kteří by je potřebovali.

„V současné době postcovidový syndrom jako takový v indikačním seznamu není. Je tak možné na léčení pacienta po covidu-19 na náklady pojištění využít řádek, který přiznává úhradu léčení pacientům po těžkém zánětu plic, který byl spojený s hospitalizací. Problém i u nich je ten, že mohou do lázní maximálně čtyři měsíce po tom, co hospitalizace skončila,“ upozorňuje prezident Svazu léčebných lázní Eduard Bláha.

Pobyt na vlastní náklady

Ostatní nyní můžou do lázní jen na vlastní náklady. Některé obtíže se ale podle Bláhy u pacientů objevují i po víc než čtyřech měsících. A nejsou to jen plicní problémy.

„Je nutná změna indikačního seznamu tak, aby se k němu dostali i lidé, kteří v nemocnici nebyli. A aby se dostali i do jiných lázní než se svými plicními potížemi, protože se ukazuje, že syndrom se projevuje i na postižení kardiovaskulárního systému, kloubů a podobně. Na to seznam nemyslí,“ podotýká.

Hlasování o nedůvěře byl předvolební mítink, říká Babiš. Varoval před ‚cizáky‘ popíjejícími v barech

Číst článek

O pacienty po covidu-19 pečují i kardiologové.

„Měli postižení osrdečníku, poruchy srdečního rytmu, přeskakování nebo fibrilaci. Setkali jsme se ojediněle i s pacienty, kteří byli prokazatelně po prodělaném zánětu svalu a začínáme dostávat pacienty od pneumologů, kteří pacienty vyšetří a nenajdou příčinu v plicích, tak je referují na kardiologii,“ říká Šéf české kardiologické společnosti Aleš Linhart.

Lékaři tak prosazují, aby se rozšířil seznam potíží a taky prodloužila nyní čtyřměsíční lhůta, po kterou mají pacienti po hospitalizaci na lázně nárok. „My bychom rádi, kdyby se to postcovidové indikační okno prodloužilo na rok, protože pacienti, kteří před třemi měsíci byli u nás v akutní péči nebo i doma, mohou i po třech měsících mít potíže. Všichni plicní lékaři jsou teď zahlceni pacienty, mají nové a nové nemocné,“ dodává pneumolog Vladimír Koblížek.

Ministerstvo zdravotnictví na tom podle náměstkyně Martiny Vašákové už pracuje. „Návrh je vytvořen a je počítáno i s jinými obtížemi, tzn. s neurologickým a kardiologickými, i pro pacienty, co nebyli hospitalizováni. Nyní jsme tam zavedli 12měsíční lhůtu, protože covid-19 není viróza, covid-19 je patologie imunitního systému.“

Čerpat lázně budou moct lidé i zpětně. Změny ale musí projít legislativním procesem, jde totiž o součást zákona o veřejném zdravotním pojištění. Kdy začnou platit, zatím není jasné.

Janetta Němcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme