Prevence infarktu? Používejte selský rozum a naslouchejte svému tělu, radí kardiolog

Lidé si většinou srdeční selhání představují jako náhlou bolest na hrudi. Tak tomu však ve skutečnosti nebývá. Alespoň ne ve většině případů. „Srdeční selhávání je dlouhodobě spojeno s nedostatkem dechu, s nemožností zvládnout základní úkony jako umýt si ruce… jde o chronickou nemoc, která může náš život ovlivňovat měsíce až roky,“ popisuje kardiolog Richard Češka v rozhovoru pro Radiožurnál.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

infarkt (ilustrační foto)

infarkt (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Některé důležité kardiologické pojmy si pacienti často pletou. Jak totiž Richard Češka upozorňuje, srdeční selhání není totéž co infarkt myokardu.

„Infarkt je náhlá příhoda, kdy se ucpe koronární tepna, která zásobuje srdce. Srdeční selhávání je něco jiného. Představme si srdce jako pumpu, která přestává vydávat dostatek krve.

Z jedné strany se tedy krve vypumpuje málo a krev se někde hromadí a z druhé strany orgány nejsou zásobovány živinami,“ vysvětluje vedoucí Centra preventivní kardiologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Opatrní by měli být i sportovci

Ať už máte strach z infarktu nebo srdečního selhání, vždy podle lékaře platí, že nejlepší prevencí je zdravý životní styl. „Nemyslím, že jsou nutné návody a tabulky, jak na to. Pacient by se měl radit se svým tělem, poslouchat ho,“ doporučuje kardiolog.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor Lucie Výborné s kardiologem Richardem Češkou

A shrnuje: Nevíte-li si rady, použijte zdravý selský rozum. „Ten vám bude prospěšnější než sebemodernější mobilní aplikace,“ dodává k tomu. 

Myslet na potřeby svého těla by podle něj neměli jen lidé zcela netrénovaní, ale i celoživotní sportovci. „Stáří sice není nemoc, ale dá se předpokládat, že s věkem budou přibývat komplikace. Chcete-li například trénovat na maraton, raději si nechte udělat vstupní vyšetření,“ doporučuje.

„Infarkt myokardu se dnes nejlépe léčí právě v České republice. Naše léčba je vynikající.“

Lucie Výborná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme