Finanční bonusy podpoří prevenci, říká lékař. Zhorší to obtíže nejzranitelnějších pacientů, oponuje expert

Ministerstvo zdravotnictví finalizuje návrh na zavedení bonusů pro občany, kteří se starají o své zdraví. Finanční odměny by mohly motivovat k využívání preventivní péče. Kritici ale upozorňují, že návrh by mohl ještě více prohloubit nerovnost v přístupu k lékařské péči. V Pro a proti o tomto tématu debatují Pavel Hroboň, lékař a člen Národní ekonomické rady vlády a Jakub Hlávka, ředitel Institutu pro zdravotní ekonomii na Masarykově univerzitě.

Pro a proti Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékařka provádí vyšetření lymfatických uzlin

Lékařka provádí vyšetření lymfatických uzlin | Zdroj: Shutterstock

„Pro většinu z nás není náhoda, jestli budeme zdraví, ale je to výsledek našeho chování. Zdraví si vážíme, ale musíme se o něj starat sami,“ vysvětluje důležitost prevence Pavel Hroboň, lékař a člen Národní ekonomické rady vlády. „Dneska chodí pravidelně na preventivní prohlídky k praktickému lékaři zhruba 40 procent dospělé populace. Čili je to plošný problém.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Debata o zlepšování českého zdravotnictví a jeho financování čím dál častěji krouží kolem zavádění bonusů pro ty, kdo pečují o své zdraví. Je to dobrý způsob, jak motivovat Čechy, aby se o sebe víc starali? Poslechněte si celé Pro a proti

Jeho podstata ale neleží pouze na straně pacientů. „Myslím si, že ve velkých debatách o českém zdravotnictví někdy házíme hodně zodpovědnosti na pacienty, ale už méně kriticky se díváme na efektivitu zdravotního systému samotného,“ oponuje Jakub Hlávka, ředitel Institutu pro zdravotní ekonomii na Masarykově univerzitě.

Návrh ministerstva počítá se zavedením programu bonusů podobně, jak je již nyní nabízejí některé pojišťovny. „Nad rámec toho, co je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění, mají zdravotní pojišťovny tzv. programy prevence, kdy hradí buď péči, která jinak není hrazená, anebo třeba pohybové aktivity,“ popisuje Hroboň.

Nově by podle něj tyto služby měly být podmíněny absolvováním preventivních prohlídek nebo doporučených screeningů.

„Nejsem si jist, jestli od toho můžeme čekat zásadní zvýšení kvality, dostupnosti nebo péče samotné, protože v české populaci máme mnoho chroniků,“ oponuje Hlávka. Finanční odměna pacientům navíc podle něj nevyřeší faktory ovlivňující nízký zájem o prevenci.

Srdce bijící mimo jakékoliv lidské tělo. Lékaři v IKEM díky unikátnímu přístroji zvládnou více transplantací

Číst článek

„PAQ Research dělal anketu, proč lidé nechodí na preventivní prohlídky, a překážek je tam daleko více. Často je to proto, že lékař jim nenabízí prohlídku ve správný čas,“ podotýká Hlávka.

Nejchudší jsou nejzranitelnější

Dalším problémem může být dlouhodobý nedostatek praktických lékařů, který v některých oblastech komplikuje přístup k lékařské péči.

„Nesouhlasil bych, že je dneska větší překážkou přístupu k preventivním prohlídkám počet praktických lékařů než odhodlání lidí na ně chodit. Z velkých čísel, které jsou k dispozici, je celkem jasné, že tomu tak není,“ nesouhlasí Hroboň.

„Skutečně musíme udělat celou řadu jiných věcí, ale nesouhlasil bych s tím, že máme nejdřív řešit jiné věci a bonusy nechat na později,“ dodává. Zavedení finanční motivace je podle něj investicí do budoucna. Větší důraz na prevenci by totiž mohl ulevit systému výhledově zatíženému stárnutím populace.

Třicet minut na sále a večer domů. V Motole operují vadu vbočeného palce speciální miniivazivní metodou

Číst článek

Nástrojů, jak podpořit prevenci, je více. „Není to jenom otázka bonusu a malusů,“ připomíná Hlávka a upozorňuje na možná rizika. „Mohlo by se stát, že pomůže těm, kteří už jsou v současném systému zapojeni, mají zaregistrovaného praktického lékaře, žijí ve větším městě, jsou vzdělanější, informovanější. Transfer finančního typu přijde k těm, kteří jsou v systému v menší nevýhodě.“

Naopak k lidem vyloučeným ze zdravotního systému by se žádné bonusy nedostaly, což by prohloubilo jejich obtíže při vyhledávání péče. Zároveň by nedošlo k žádným velkým úsporám, protože nejzranitelnější jsou ti nejchudší.

„Pojďme nejprve řešit velký problém: existuje velká část obyvatelstva, která nemá žádné specifické problémy v přístupu, ale buď nejsou informováni, nebo dostatečně motivováni k tomu, aby preventivní nabídky využili,“ apeluje Hroboň.

Každý den o 10 minut pohybu víc, pak odměna, radí sportovní lékařka. Jak si udržet váhu po zhubnutí?

Číst článek

„Souhlasím, že menší, okrajovější skupiny, které potřebují speciální pomoc, nesmí být zapomenuty. Ale v okamžiku, kdy máme plošný problém, nemůžeme řešit menší skupiny.“

K zavedení bonusů je navíc podle něj vhodná doba nejen tím, jak se téma uchytilo ve společenské diskusi. „Byl bych nerad, abychom promeškali současnou příležitost, kdy se začalo mluvit o zapojení pacienta do řešení problému,“ uzavírá Hroboň. „Nevidím bonusy jako samospasitelnou záležitost, ale jako jednoznačně pozitivní záležitost, která začíná být řešena.“

Více podrobností o zavedení bonusů, podpoře preventivní péče i nástrojích na zvýšení efektivity zdravotního systému si můžete poslechnout v záznamu celé diskuse Pro a proti v úvodu článku. Moderuje Karolína Koubová.

Karolína Koubová, Eliška Šťastná, trs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme