Prstní oxymetry jsou méně přesné u lidí tmavší pleti, varuje americký úřad. Přístroj také často nevaruje

Měření nasycení krve kyslíkem skrze prstní oxymetry je méně přesné u pacientů s tmavší barvou pleti. Na varování amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) upozornila o víkendu stanice CNN. Prstní oxymetry se během epidemie koronaviru staly hojně využívaným nástrojem v domácnostech i zdravotnických zařízeních pro kontrolu stavu pacientů s nemocí covid-19.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Při srovnání měření s odběrem krve z cév se ukázalo, že u bělochů se zařízení mýlilo v 3,6 procentu případů, u lidí tmavé pleti pak v 12 procentech případů | Zdroj: PATRIK UHLÍŘ / MAFRA / Profimedia

Varování FDA vychází ze studie publikované v časopise New England Journal of Medicine. Podle poznatků badatelů z Michiganské státní univerzity, kteří zkoumali údaje 10 000 pacientů, prstní oxymetry vykazovaly častěji mylné údaje u černochů než u bělochů.

Po čtyřech dnech propuštění z nemocnice. Izraelský lék proti covidu-19 prošel první fází klinické studie

Číst článek

Při srovnání měření s odběrem krve z cév se ukázalo, že u bělochů se zařízení mýlilo v 3,6 procentu případů. U lidí tmavé pleti byl chybný údaj zaznamenán v téměř 12 procentech případů. Prstní přístroj také významně méně varoval před nízkými hodnotami u černošských pacientů.

Podle CNN ale nejsou poznatky studie zcela nové. Již dříve jiní badatelé upozorňovali na nebezpečí zkreslení u pacientů s tmavší barvou pleti. Prstní oxymetr totiž měří nasycení kyslíkem tím, že detektuje barvu krve. Tmavší pigmentace pleti ale jinak absorbuje paprsky, které přístroj k měření vysílá. Přístroj proto „vidí“ tmavší odstín krve, než ve skutečnosti je, čímž vzniká chyba v měření.

Na problém v minulosti upozornila FDA i skupina amerických senátorů. Podle tamních odborníků spočívá řešení v tom se nespoléhat jen na údaje prstních oxymetrů. „Tyto nástroje nebyly vyrobeny k tomu, aby byly hlavním či jediným zdrojem informací pro určení diagnózy nebo léčby pacientů,“ uvedl Wiliam Maisel z FDA.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme