Čtyřicet procent lékařů kvůli pandemii trpí úzkostmi. Celkově psychiatrických pacientů v Česku ubylo

Pandemie koronaviru do psychického zdraví Čechů příliš nezasáhla. Ukázal to alespoň průzkum psychiatrů z pražské Všeobecné fakultní nemocnice a Ústavu zdravotnických informací a statistiky. Podle něj se během roku 2020 snížil celkový počet psychiatrických vyšetření. Studie se zaměřila také na psychický stav lékařů. Až 40 procent z nich pociťuje psychickou úzkost.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roztroušenou sklerózou v Česku ročně onemocní 700 až 800 lidí (ilustrační foto)

Ve valné většině případů nedošlo k žádnému zásadnímu ovlivnění, tvrdí docent Martin Anders. Ilustrační foto | Foto: HolgersFotografie | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Do průzkumu se letos na jaře zapojilo tisíc lidí v produktivním věku, kteří v této době vyhledali zdravotní léči, nebo jim lékaři předepsali léky. Výsledky překvapily samotné psychiatry. Očekávali mnohem dramatičtější data.

Některé zahraniční studie podle přednosty Psychiatrické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice Univerzity Karlovy Martina Anderse ukázaly, že počet depresivních pacientů narostl sedmkrát. To se českým psychiatrům zdálo moc, a tak se pustili do výzkumu, vysvětlil docent Anders.

Pacienti často nepřijdou a na dálku mi může leccos uniknout, líčí psychiatr praxi za covidu

Číst článek

„Je vidět, že ve valné většině případů nedošlo k žádnému zásadnímu ovlivnění,“ řekl Radiožurnálu.

„Dokonce jsme zjistili, že někteří respondenti vnímali dobu pandemie pozitivně – příkladem budiž lidé, kteří mají úzkostné poruchy, bojí se chodit na veřejnosti nebo se bojí cestovat dopravou. A najednou vlastně zjistili, že jsou prázdné dopravní prostředky, prázdné ulice. Mám několik takových pacientů, kteří referovali, že pro ně to byla doba velké pohody.“

Během pandemického roku 2020 klesl počet pacientů v psychiatrických léčebnách. V podzimní a jarní vlně pandemie jich celkově ubylo.

Kde však psychiatři a statistici zaznamenali nárůst, tak to byl počet případů těžké deprese. Jinými slovy přibylo pacientů s depresí, u kterých se stávající stav zhoršil.

Studie ukazuje, že u pětiny lidí má covid psychické následky. ‚Nestyďte se za ně,‘ nabádá psychiatr

Číst článek

Psychika lékařů

Studie se zaměřila také na psychický stav lékařů. Až 40 procent z nich pociťuje psychickou úzkost, což je alarmující. Dotazník vyplnilo zhruba 3600 lékařů. Přibližně každý desátý uvedl, že míra prožívané úzkosti je vysoká nebo střední. 

„I ty méně úzkostné projevy mohou ovlivňovat kvalitu života a práci toho lékaře. Až 90 procent lékařů má strach z toho, že nakazí své blízké nebo nebudou umět správně postupovat. Tady můžeme přímo analyzovat, co zvyšuje úzkost lékařů a jak jim přesně můžeme pomoct,“ komentoval profesor Radek Ptáček z Psychiatrické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice a 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

„Lékaři se třeba zabývali tím, že měli strach z vědomí, že malou chybou nebo nepozorností mohou někoho nakazit. A nejistota neznalostí, kdy bude pandemie nezvládnutá, protože informací bylo málo,“ uvedl Ptáček.

Zajímavým fenoménem, který profesor také popsal, je takzvaná mozková mlha. Podle něj se s ní setkávají jak pacienti, tak lékaři. Je to stav, kdy po prodělané nemoci covid-19 lidé stále pociťují únavu až vyčerpání nebo nesoustředěnost.

Eva Mikulka Šelepová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme