Zapojení rodiny bylo zásadní, babička četla pohádky, říká lékař o těhotenství po mozkové smrti

Ve Fakultní nemocnici Brno se narodila holčička po 117 dnech od mozkové smrti její matky. Udržet tak dlouho životní funkce u ženy ve stavu mozkové smrti a přivést dítě téměř až k donošenosti je podle lékařů světový unikát. „Zapojení rodiny pro nás bylo naprosto určující a zásadní,“ zdůrazňuje perinatolog Petr Janků, který se na záchraně nenarozeného miminka podílel.

Tento článek je více než rok starý.

Host Lucie Výborné Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novorozenec (ilustrační foto)

Ke zdárnému těhotenství a porodu zdravého dítěte po mozkové smrti matky přispěla podle lékaře i rodina. (ilustrační snímek) | Zdroj: Nicepik | CC0 1.0

Celý případ má podle něj i jiný než čistě medicínský rozměr, a to rozměr etický. „Diskutovali jsme o tom s vedením nemocnice, s právníky i s rodinou, jejíž názor byl pro nás zásadní. Nakonec jsme zvolili tento postup, na kterém byl jednoznačný konsenzus,“ říká Janků.

Lékaři se přitom museli vypořádat s celou řadou etických otázek včetně práv ženy v mozkové smrti, které je třeba také respektovat. „Snažili jsme se tyto informace získat od rodiny, aby byl postup co nejvíc v souladu s tím, jaké názory žena během života a na začátku těhotenství měla,“ vysvětluje.

„Člověk má totiž právo na smrt, aniž by se prodlužoval jeho život. Objeví-li se pacient v těžkém stavu, často se ptáme rodiny, jakým způsobem máme dál pokračovat. Je nesmírně důležité o těchto věcech vědět a komunikovat o nich,“ říká lékař.

Ne rekord, ale zdravé dítě

Rodina se na záchraně miminka podílela i prakticky, třeba prostřednictvím fyzioterapie. „Existuje bazální stimulace, kdy se masíruje těhotenské bříško a promlouvá se k plodu. Babička třeba četla pohádky, aby plod cítil aktivitu okolního světa,“ přibližuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor

„Celá situace byla mimořádná. Jsme z toho rozechvělí a máme před tím obrovský respekt,“ dodává lékař. „O nějakém unikátu nebo rekordu jsme vůbec neuvažovali. Bylo pro nás primární těhotenství prodloužit, abychom porodili zdravé dítě. Překvapilo nás, jakým způsobem to veřejnost vnímá.“

A ohlas celý případ vzbudil i v zahraničí, byť ani ne tak po medicínské, jako spíš po etické stránce. „V drtivé většině se setkáváme s kladnými reakcemi, v nichž je respekt.“

Alžběta Švarcová, Lucie Výborná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme