Časné vstávání snižuje u žen riziko rakoviny prsu, zjistili vědci z Bristolu

Ženám, které ráno vstávají časně, hrozí skoro o polovinu menší riziko vzniku rakoviny prsu než těm, jež jsou aktivnější večer a chodí pozdě spát. Jak si všímá britský deník Independent, odhalila to nejnovější studie vědců z britské Bristolské univerzity. Zjistili, že u ranních ptáčat existuje až o osmačtyřicet procent nižší pravděpodobnost rakoviny prsu než u nočních sov.

Svět ve 20 minutách Bristol Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle studie vědců z Bristolu je riziko rakoviny prsu vyšší u žen, které spí déle než osm hodin. (Ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Profimedia

Vyšší riziko této nemoci také hrozí ženám, které spí déle než doporučovaných sedm až osm hodin – každá hodina spánku navíc představuje až o pětinu vyšší riziko.

Studie zkoumala skoro 400 tisíc žen, jejichž genetické informace se nacházejí v britské biobance. Vědci zkoumali zhruba 450 genetických znaků spojovaných se spánkem.

Tyto markery jsou však spjaty s preferencemi spánku a nevysvětlují skutečný život. Kdy opravdu vstáváme, nám diktuje práce a rodina, a vědci proto varují, že je zapotřebí dalších studií.

První Nobelova cena zná vítěze. Vědci Allison a Hondžó ji získali za vývoj speciální léčby rakoviny

Číst článek

Právě souvislostem mezi našimi preferencemi a skutečným chováním se chtějí v budoucnu blíže věnovat i badatelé z Bristolské univerzity.

Podle doktorky Rebeccy Richmondové, která tamní výzkum vede, existují náznaky, že rozpor mezi našimi společenskými a biologickými hodinami riziko nemoci zvyšuje. Studie také varuje, že vyšší riziko rakoviny prsu existuje u žen, jež pracují v nočních směnách nebo spí ve světlejším prostředí, uzavírá s odkazem na vědce britský deník Independent.

gzb Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme