Světový den artritidy. ‚Za posledních 20 let došlo k významnému pokroku v léčbě,‘ říká revmatolog

Až 90 tisíc Čechů má podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky revmatoidní artritidu. Zánětlivé revmatoidní onemocnění se projevuje otoky kloubů, doprovází ho také bolest a únava, jak připomínají lékaři u příležitosti Světového dne artritidy. Léčbu je podle nich důležité nasadit včas.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Artritida

Rentgenový snímek ruky postižené revmatidou | Foto: Andrea Skalická | Zdroj: Český rozhlas

David Kříž žije s revmatoidní artritidou 24 let. Nemoc se mu poprvé projevila jako dvanáctiletému klukovi. „Pokud je v aktivní fázi, tak mi napadá velké klouby. Aktuálně mám kupříkladu postižené koleno. Nicméně už přibližně šest let jsem na biologické léčbě, která mi zásadně zkvalitnila život.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Světový den artritidy

S pomocí této moderní léčby se u nás léčí přibližně 10 procent pacientů. Pomáhají i další léky, které umí tlumit zánět a potlačují bolest. „Se současnou medicínou a společně s tím, že pravidelně cvičíte a dodržujete určité zásady, tak můžete žít kvalitní a v uvozovkách normální život,“ dodává.

„Je potřeba ovšem rozlišovat období, kdy je nemoc v remisi. Což znamená, že nemoc spí a na tom člověku nepoznáte, že nějaké revmatoidní onemocnění má. Ale pak samozřejmě přijde aktivní fáze zánětu, kdy máte problém třeba ráno vstát, obout se, obléct se nebo se i vykoupat. Buďto nemáte sílu, nebo jsou ty bolesti tak silné, že se do té vany ani nedostanete,“ popisuje David Kříž.

Pacientské organizace Revma Liga, kde David působí, se připojuje ke světovému dni s mottem „ruce“. Právě ty nemoc velmi často napadá jako první. U dlouhotrvajícího onemocnění může postihnout prakticky kterýkoli kloub na těle. Aby nedocházelo k nevratným změnám, je důležité nemoc včas diagnostikovat a začít léčit.  

Revmatolog Ladislav Šenolt | Foto: Andrea Skalická | Zdroj: Český rozhlas

„Za posledních 10 až 20 let došlo k významnému pokroku v léčbě. To onemocnění je jednak mnohem dříve detekováno a jednak mnohem častěji a intenzivněji léčeno,“ říká lékař Ladislav Šenolt z Revmatologického ústavu v Praze.

Kromě farmakologické léčby pomáhá pacientům také rehabilitace a ergoterapie. 

„Uděláme váleček z plastelíny a budeme se snažit jednotlivými prsty do ní štípat, aby nám dávala odpor,“ vysvětluje léčbu ergoterapeutka Hana Šmucrové. Cvičení jsou přínosná nejen při zánětlivé revmatoidní artritidě, ale také při artróze. 

Plastelína pro rehabilitace artritidy | Foto: Andrea Skalická | Zdroj: Český rozhlas

Revmatoidní artritida postihuje dvakrát až třikrát častěji ženy. Nemoc se zpravidla objeví mezi 40. až 55. rokem věku.  

„Není výjimkou, že to onemocnění vznikne u žen po porodu. Poměrně velké číslo pacientů je zasaženo také ve věku nad 65 let, kde revmatoidní artritida může mít za některých okolností malinko jiný průběh. Jsou častěji postiženy ramenní klouby a kolena, případně se může modifikovat průběhem tzv. svalového revmatismu“ dodává revmatolog Ladislav Šenolt.

Přibližně 10 procent pacientů na léčbu, která je v současnosti k dispozici, nereaguje. Vědci proto hledají další možnosti, jak jim pomoci.

Andrea Skalická Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme