Revoluční léčbu cukrovky druhého typu testuje pražský IKEM. Zákrok trvá jen 15 minut

Až téměř zázračnou léčbu cukrovky druhého typu testuje Centrum experimentální medicíny IKEM v Praze. Jde o operační zákrok laserem, který za pouhých patnáct minut může pacienta zcela vyléčit a ten potom nebude potřebovat ani inzulínové injekce ani léky.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékaři z pražského IKEMu představují novou revoluční experimentální léčbu cukrovky.

Lékaři z pražského IKEMu představují novou revoluční experimentální léčbu cukrovky. | Foto: Šárka Nevoralová

Metoda nazývaná DiaGone je jednoduše řečeno endoskopické zaslepení dvanáctníku pomocí laserového paprsku. Laser se zavede přes jícen a žaludek a oslepí nervové buňky na začátku tenkého střeva - tedy ve dvanáctníku- a změní tak jeho fungování.

„Zjistilo se, že dvanáctník je jakýsi druhý jazyk, který testuje potravu, která se dostane ze žaludku do tenkého střeva, a analyzuje, z čeho se ta strava skládá. Cukr, tuky, bílkoviny. A když zjistí, že tam je mnoho cukrů, tak podle toho pak nastaví metabolismus. To znamená, když je člověk aktivní, dá to akutně do energie, když člověk nic nedělá, tak to uloží ve formě tuku. Když mi ty buňky, které analyzují ten obsah, oslepíme, zničíme, tak tím takzvaně ten dvanáctník oslepíme a on neví, co zrovna tím dvanáctníkem prochází," vysvětlil pro Český rozhlas Plus vedoucí projektu DiaGone Marek Beneš.

Cukrovka prvního stupně a sport? Patnáctiletý cyklista Hladík konec kariéry odmítl

Číst článek

Tento miniinvazivní zásah tedy způsobí, že dvanáctník neregistruje ani cukr ani tuky a podle toho stimuluje organismus k jakémusi úspornému režimu. Takové šetření energie způsobí lepší citlivost tkání k cukru.

„Tělo chce využít všechen cukr, kterého si myslí, že má málo, a tím pádem senzitivita tkání na inzulín a na cukr se zvýší. A to, že právě je nízká senzitivita, je princip diabetu melitu druhého typu. Takže toto je ta léčba," dodává Beneš.

Metoda nazývaná DiaGone je endoskopické zaslepení dvanáctníku pomocí laserového paprsku. Laser se zavede přes jícen a žaludek a oslepí nervové buňky na začátku tenkého střeva - tedy ve dvanáctníku- a změní tak jeho fungování. Lze tak vyléčit cukrovku druhého typu. | Foto: Šárka Nevoralová

Drahý zákrok, pokud ho nebude platit pojišťovna

Velmi důležité je, že takto lze dosáhnout výrazného zlepšení cukrovky velmi jednoduše. Jeden zákrok může nahradit neustálou potřebu léků, inzulinových per a glukometrů a tak dále. Tato léčba využívá vlastně podobný princip jako už prováděná operace trávicího traktu, kdy se chirurgicky první část tenkého střeva obejde. Je to ale podstatně jednodušší, nemusí se provádět náročný chirurgický výkon. Endoskopie je daleko méně náročná i riziková. Pacient může už druhý den po zákroku začít normálně jíst a fungovat.

Lékaři z IKEMu představují revoluční léčbu cukrovky druhého typu. | Foto: Šárka Nevoralová

Pacientovi přitom nehrozí větší riziko než při jakémkoliv jiném endoskopickém zásahu. První studie této léčby proběhla v Izraeli na 27 pacientech a ukázalo se skutečně výrazné zlepšení až úplné uzdravení, bez jakýchkoliv nežádoucích efektů léčby. Experimentální léčba ale musí být podrobena dlouhodobému studiu. Je totiž možné, že se časem bude u některých pacientů cukrovka opět vracet.

Češi stále častěji podstupují zmenšení žaludku. Léčí se tak cukrovka i neplodnost

Číst článek

Pacienti trpící cukrovkou druhého typu se ještě nemůžou těšit na rychlé uzdravení. Jde totiž stále ještě o experimentální léčbu. V jejím prvním kole hodlá IKEM léčit přibližně 100 až 150 pacientů. Ti ovšem budou mít léčbu zcela zdarma.

Ještě stále se mohou noví pacienti hlásit, problém ale je, že budou muset v první fázi splňovat přísná kritéria. Neměli by být dosud léčeni žádnou injekční léčbou, měla by u nich cukrovka propuknout relativně nedávno, neměli by mít určité léky a podmínkou je také určitý stupeň nadváhy či obezity a tak dále. Léčbu zatím financuje izraelský partner IKEMu, který tuto léčbu vyvinul. V budoucnu může být poměrně drahá, pokud ji nezačne hradit pojišťovna.

Dalibor Zíta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme