‚Rozhodnutí zdravého rozumu.‘ Turín zakázal kouření na veřejnosti, pokud je v dosahu pěti metrů člověk

Severoitalské město Turín zakázalo kouření na veřejnosti, pokud se v dosahu pěti metrů vyskytuje další osoba. Itálie patří k zemím s nejpřísnějšími zákony regulujícími kouření na veřejnosti. Některá města ale mají ještě vlastní vyhlášky, informovala agentura APA.

Turín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Elektronické cigarety

Zákaz platí pro cigarety, elektronické cigarety, dýmky a další tabákové produkty (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

„Je to rozhodnutí zdravého rozumu,“ popsal novou vyhlášku starosta Turína Stefano Lo Russo. „Je důležité, abychom respektovali ty, kteří nekouří, a abychom tímto způsobem podpořili kulturu vzájemného respektu,“ uvedl turínský starosta.

Tomu, kdo nařízení vyhlášky poruší, hrozí pokuta až 100 eur (přes 2500 korun). Zákaz platí pro cigarety, elektronické cigarety, dýmky a další tabákové produkty, vyplývá z vyhlášky, která přijala městská rada.

Nadřu se, říká pardubický vajglovník. Na sběr nedopalků nově přispívají tabákové firmy

Číst článek

Nařízení určuje, že je možné vedle dalších osob na veřejnosti kouřit, pokud s tím tyto osoby „výslovně souhlasí“. Vyhláška ale také myslí na děti a těhotné, v jejichž pětimetrové vzdálenosti je kouření na veřejném prostranství zakázáno úplně.

Turín není prvním italským městem, které kouření na veřejnosti omezuje. Od roku 2021 platí v Miláně zákaz kouření na autobusových zastávkách, na stadionech, v parcích, na stanovištích taxislužby a na hřbitovech.

Od roku 2003 zaváděla italská vláda testovací přechodnou fázi, když zakázala kouřit ve všech veřejných budovách, kancelářích, barech, restauracích, klubech a hotelech, pokud neexistovaly speciální kuřácké místnosti a nezávislý odvětrávací systém.

Od roku 2005 pak přísný zákon na zákaz kouření začal fungovat celoplošně. Kdo ve veřejných budovách sáhne po cigaretě, vystavuje se pokutě 27 eur (680 korun). Pokud by to udělal v přítomnosti dítěte nebo těhotné ženy, hrozí mu peněžitý trest až 600 eur (15 000 korun).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme