Ruské ministerstvo varuje těhotné ženy: V časném stadiu může být koronavirus pro plod nebezpečný

Svět se s nákazou novým koronavirem potýká teprve několik měsíců. Vědci a lékaři tak ještě zjišťují všechny důsledky, jaké může mít nemoc na lidský organismus. Ruské ministerstvo zdravotnictví vydalo varování před některými riziky pro těhotné, které se nakazily nemocí covid-19. Především pro ty, u nichž má nemoc těžký průběh a které nereagují na léčbu. Uvádí, že v časném stadiu těhotenství to může být dokonce důvod k provedení potratu.

Tento článek je více než rok starý.

Od stálého zpravodaje Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Těhotenství, těhotná žena (ilustrační foto)

Těžký průběh nemoci má v Rusku asi 10-15 procent těhotných. Ilustrační foto | Zdroj: Reuters

Ministerstvo varuje mimo jiné před rizikem pro plod kvůli toxičnosti předepisovaných preparátů. Vzhledem k tomu, že na covid-19 ještě neexistuje lék s prokázanou účinností, zkoušejí jednotlivé státy světa různé látky.

Rusové skupují sůl. Ministerstvo doporučilo jako prevenci proti covid-19 výplach nosu roztokem

Číst článek

V případě Ruska to je například antimalarikum meflochin. Resort zdravotnictví teď ale vydal pokyn, že se těhotným nemá podávat. Při zvážení rizik lze podle něj předepsat kombinaci antivirotik lopinavir a ritonavir, které se používají k léčbě HIV.

Kvůli těžké nemoci prý ale může hrozit i výskyt některých vad. U plodu může jít o anomálie v uspořádání chromozomů. Pokud tedy podle ruského ministerstva přesto taková pacientka odmítne těhotenství ukončit, je podle něj potřeba plod dál důsledně sledovat.

Benevolentní politika

Nicméně je potřeba říct, že i když v posledních letech počet potratů klesá, tak je Rusko pořád jednou ze zemí s nejvyšším počtem těchto zákroků na počet obyvatel. Má v tomto ohledu poměrně benevolentní politiku. A to se zjevně odráží i na těchto doporučeních.

‚Stigma je tak velké, že nemohou opustit nemocnici.‘ Lidé s covid-19 v Rusku čelí nadávkám i výhrůžkám

Číst článek

Těžký průběh nemoci má asi 10-15 procent těhotných. Krajně závažný pak zhruba 3-5 procent. U zbytku probíhá nemoc v lehké až středně těžké formě, u některých nakažených pak úplně bez příznaků.

Nic však podle ruského ministerstva zdravotnictví nenasvědčuje tomu, že by mezi těhotnými byl podíl závažných případů výrazně vyšší než u běžné populace.

Pokud jde o ženy s lehkým průběhem, tak při takovém vývoji by podle resortu nemoc neměla mít negativní vliv na plod. Můžou se léčit doma, nemusí být ani hospitalizované.

Zároveň ale ministerstvo upozorňuje, že mezi další zjištěné komplikace u těhotných s nákazou patří předčasný porod, opožděný růst plodu nebo samovolný potrat. U sledované skupiny, byť velmi malé, bylo také více porodů císařským řezem.

Po několika dnech poklesu nových případů #COVID, což naznačovalo možný příznivý vývoj, hlásí Rusko opět jejich nárůst: za 24 hodin +5.849 nemocných. Jde o 2. nejvyšší zaznamenaný mezidenní nárůst. Celkem eviduje #Rusko téměř 69.000 nakažených. @iROZHLAS.cz @Radiožurnál @Český rozhlas Plus

10:29 – 24. 04. 2020

1 1

Ivana Milenkovičová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme