Kvůli rakovině prsu by se ženy měly každý měsíc samy vyšetřovat. Nemoc ohrožuje i mladší ročníky

Prsa by si měla žena preventivně sama vyšetřovat každý měsíc. Případů rakoviny se ročně odhalí kolem 7000, nejlépe se léčí v raném stadiu. Od 45 let jsou ženy zvány na vyšetření prsu ve specializovaném centru zdravotními pojišťovnami. Nádory se ale objevují i u mladších žen, u kterých je zásadní právě samovyšetřování. Informace v úterý zazněly na tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví a organizací pacientek.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rakovina prsu | Foto: Fotobanka Profimedia

„Samovyšetření by se mělo stát běžnou součástí života. Žena se musí naučit dobře znát anatomii svého prsu,“ popsala samovyšetření Nikola Samková z asociace mladých pacientek Bellis.

Pojišťovna jí odmítla zaplatit léčbu rakoviny. Díky reportáži žena získá peníze od Nadace Agrofert

Číst článek

Začít by se podle ní mělo pohledem do zrcadla, jestli se prsa za měsíc nezměnila. Varováním jsou změny, prohlubně v kůži, pomerančová kůže nebo vpáčená bradavka. Hlavní vyšetření je vleže na zádech s jednou rukou za hlavou a druhou si celý prs třemi prsty krouživými pohyby prohmatat.

Návody jsou i na webech mamografických center a pacientských organizací.

Od věku 45 let jsou ženy zvány na pravidelná vyšetření přístrojem, takzvaným mamografem, hradí je zdravotní pojišťovna.

„U mladých prsou je mamograf slepý, tam nevidí. Používá se proto až u prsou, která trochu stárnou,“ uvedla primářka Mamacenter Miroslava Skovajsová. Mladší ženy lékaři vyšetřují ultrazvukem, pojišťovny na vyšetření přispívají.

Úmrtnost se snižuje

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) na vyšetření chodí asi 60 procent těchto žen, ročně zhruba 700 000. Ročně se podaří odhalit asi 4000 nádorů.

Příplatek na ultrazvuk a mamograf. VZP od září přidá ženám na preventivní vyšetření rakoviny prsu

Číst článek

„Daří se tak zachycovat karcinomy prsu v časném stadiu, kterých jsou asi tři čtvrtiny případů. Tím větší je šance, že bude pacientka úplně vyléčená,“ dodal ministr.

I díky screeningu podle odborníků klesla úmrtnost, mezi evropskými zeměmi je Česko na 34. až 35. místě v počtu žen, které nemoci podlehnou. Od roku 2002 úmrtnost klesla o 30 procent.

Rakovina prsu představuje skoro pětinu všech zhoubných nádorů u žen. Ročně jí jich onemocní asi 7000, po prodělané léčbě jich žije asi 50 000. Každý rok zemře asi 2000 pacientek.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme