San Francisco jako první americké město zakázalo e-cigarety. Odvolává se na oblibu mezi mladými

San Francisco se stalo prvním velkým americkým městem, které kompletně zakázalo e-cigarety. Celkový zákaz se týká prodeje, distribuce i výroby elektronických cigaret. Důvodem je hlavně jejich používání dětmi, což vede ke vzniku závislosti na nikotinu. „Musíme udělat vše pro to, abychom ochránili mladé lidi,“ řekl radní Shamann Walton stanici CBS.

Tento článek je více než rok starý.

San Francisco Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

elektronické cigarety

San Francisco se stalo prvním větším americkým městem, které kompletně zakázalo e-cigarety (ilustrační snímek) | Foto: Paul Quezada-Neiman | Zdroj: Profimedia

Mezi mladými Američany obliba elektronických cigaret dramaticky roste. Počet mladých ve věku 17 a 18 let, kteří mají v oblibě e-cigarety, se zvýšil na loňských 21 procent ve srovnání s 11 procenty v roce 2017.

Triky i symbol společenského statusu. Čím dál víc dětí užívá e-cigarety s příchutí

Číst článek

To je hlavní důvod, proč San Francisco přistoupilo k ráznému řešení a e-cigarety plošně zakázalo. „Žáci základních a středních škol se stávají závislí na nikotinu kvůli elektronickým cigaretám, takže chceme udělat všechno, co můžeme, aby byly mimo dosah mladých lidí. Tak tomu bude, dokud Úřad pro kontrolu potravin a léčiv neprovede náležité klinické testy,“ řekl stanici CBS radní Shamann Walton, který má na starosti vzdělávání.

Epidemie

Zvolený právní zástupce Dennis Herrera upozornil na fakt, že elektronické cigarety musí být podle celoamerického práva schváleny právě Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv. „Z nějakého důvodu, úřad doposud odmítal jednat dle práva. V současnosti, ‚vapování‘ u mladistvých je epidemií,“ řekl Herrera.

„Jestliže naše děti nehodlá ochránit federální vláda, San Francisco ano,“ dodal městský právní zástupce s tím, že je na firmách vyrábějících elektronické cigarety, aby dokázaly, že jsou prospěšné veřejnému zdraví.

San Francisco je přitom sídlem předního start-upu Juul Labs, který se na e-cigarety soustředí. Podle CBS firma podnikla „ty nejagresivnější kroky v historii průmyslu“, aby zabránila mladým používat elektronické cigarety.

Stát přišel o stovky milionů ze zahřívacích cigaret. Analýzu, že je nešlo danit, ale nemá

Číst článek

Server Los Angeles Times uvedl, že firma chystá petici, která by zákon změnila z plošného zákazu na nějakou formu restrikce. Zákon nyní musí podepsat starosta města London Breed a účinnosti nabude za šest měsíců.

Liberálně-restriktivní přístup

San Francisco, obdobně jako celá Kalifornie, je poměrně vstřícné vůči měkkým drogám, jako je třeba marihuana. Ta je legální v celé Kalifornii. Oakland ležící v bezprostřední blízkosti San Franciscu zase na začátku června dekriminalizoval užívání lysohlávek a jiných halucinogenů. 

Zároveň ale San Francisco bojuje proti drogám, které vidí jako větší ohrožení pro veřejné zdraví. Minulý rok město zakázalo cigarety s příchutí a v roce 2016 schválilo daň na sladkosti. Před dvěma roky zase zvýšilo legální věk pro nákup tabákových výrobků z 18 na 21 let.

Je těžké říct, co stojí za zvyšující se oblibou elektronických cigaret. Podle odborníků si mladí oblíbili jejich vzhled – některé vypadají například jako USB disky, takže mohou být používány velmi diskrétně. Mladým rovněž vyhovují jejich nejrůznější příchutě, uvedla ČTK.

Dalším důvodem může být, že nezletilí stále více zůstávají doma, debatují přes chytré telefony a nevyrážejí ven s kamarády. Kouření e-cigaret je podle expertů spíše individuální činnost, zatímco pití alkoholu, kouření a experimentování s drogami většinou probíhá ve skupině.

och Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme