Šance pro dětské pacienty s rakovinou? Naše vakcína má první úspěchy, hlásí brněnští lékaři

Brněnští onkologové mají první úspěchy u testované vakcíny pro malé pacienty s rakovinou. Třicet dětí léčí pomocí takzvané aktivní imunoterapie. Podle lékařů je to první podobná klinická studie na světě, která je zaměřená jen na děti.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Očkování (ilustrační foto)

Očkování (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Lékaři dětem odeberou bílé krvinky. V laboratoři je potom kultivují konkrétnímu pacientovi na míru. Bílé krvinky se snaží cíleně naučit bojovat proti nádoru, a tím aktivovat přirozenou imunitní reakci.

Zázraky medicíny: Místo přestávky na oběd vyléčená rakovina pomocí protonů

Číst článek

Hlavním cílem této klinické studie je podle vedoucího týmu onkologů Jaroslava Štěrby z brněnské fakultní nemocnice ověřit bezpečnost této léčebné metody.

„Už dnes můžeme říct, že tento postup je pro pacienty bezpečný. Nepřináší žádné nežádoucí účinky," popisuje Štěrba.

Individuální imunoterapie může podle něj v budoucnu fungovat jako podpůrná léčba nádorů. „Lze ji kombinovat s dalšími způsoby onkologické léčby. Právě možnost kombinace naší vakcíny s jinými formami terapie považuji za nesmírně cennou," doplňuje.

Jeho tým bude nyní zkoumat, jakým způsobem novou vakcínu podávat v časných fázích rakoviny. Výsledky klinické studie rozhodnou o dalším postupu při využívání nové metody.

Tomáš Jelen Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme