Signální psi upozorní nemocného na blížící se záchvat. Když ataka nastane, přivolají pomoc

Epileptici, kardiaci a diabetici žijí celkem normálně, jen je občas bez varování postihne záchvat. Věda hledá způsoby, jak je varovat předtím, než záchvat udeří. Varovným systémem nemusí být jen citlivá čidla a důmyslná elektronika, ale třeba i obyčejný psí čenich.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Asistenční jorkšírská teriérka Fanny

Asistenční jorkšírská teriérka Fanny | Foto: Zuzana Daušová

Yorkšírská teriérka Fanny se cvičí na signální asistentku pro diabetiky. Svou trenérku se snaží tlapkami upozornit, že se něco děje. Trenérka má totiž pod bundou schovanou falešnou pachovou stopu. Diabetiky může trápit zvýšená nebo snížená hladina cukru v krvi, což se projeví právě i chemickými změnami na tělesném pachu.

„To jsou jediní psi, které můžeme na tu práci připravit, protože je to pachová práce. U kardiaků se zužují cévy, u epileptiků psi pravděpodobně reagují na změnu elektromagnetického pole. To nejsme schopní nasimulovat,“ vysvětluje ředitelka společnosti Helppes Zuzana Daušová.

Spolupráce člověka se psem musí fungovat oboustranně. Ale i když signalizace před záchvatem nevyjde a člověk záchvat dostane, je přítomnost signálního psa vysoce žádoucí. Pes totiž okolí upozorní svým speciálním postrojem asistenta epileptika.

„I málo empatický člověk, který by druhého jinak překročil jako feťáka nebo jako opilého, pak dokáže zavolat sanitku. A pes tak vlastně nepřímo může zachránit tomu člověku život,“ popisuje Daušová.

Trénink signálních psů závisí na tom, jestli je k dispozici člověk s danou nemocí. V zahraničí do výcvikového programu zapojili i vězně.

„Vyberou člověka s tím onemocněním a pejska s ním dají do cely. Dokonce jsem viděla film, kdy vězeň říkal, že ví, že je strašnej gauner, ale chce, aby alespoň něco dobrého udělal, aby se za něj jeho děti nemusely tak moc stydět,“ říká ředitelka společnosti Helppes Zuzana Daušová. V českých věznicích si ale podobný obrázek alespoň zatím představit nedovede.

Martin Srb Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme