Slunečnice symbolizuje roztroušenou sklerózu, zářivé květiny veřejné parky několika měst

Slunečnice podpoří pacienty s roztroušenou sklerózou. V rámci projektu Rozsviťme Českou republiku budou lidé vysazovat na veřejných záhonech ve čtyřech českých městech – v Českých Budějovicích, Jihlavě, Ostravě a Teplicích – tyto zářivě žluté květiny. Projekt chce upozornit na složité podmínky lidí, kteří žijí s touto vážnou a zatím nevyléčitelnou nemocí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Symbolem podpory nemocných roztroušenou sklerózou jsou slunečnice. Jejich sázením vyjadřují lidé podporu.

Symbolem podpory nemocných roztroušenou sklerózou jsou slunečnice. Jejich sázením vyjadřují lidé podporu. | Foto: Elijah Hail | Zdroj: Fotobanka Unsplash

„Já jsem onemocněla, když mi bylo 25,“ vzpomíná pro Radiožurnál před časem paní Klára, s roztroušenou sklerozou žije už osmnáct let.

„Špatně chodím, dřív jsem přitom lyžovala, běhala orientační běh, tak to už nemůžu,“ dodává.

Pro roztroušenou sklerózu je typické, že má u každého pacienta zcela jiný průběh. I proto není ani její léčba pro všechny stejná. Důležitá je pohybová rehabilitace.

„Tak, jak si my, zdraví, čistíme třeba dvakrát denně zuby, tak by pacient s roztroušenou sklerózou měl projet tu svou cvičební jednotku, kterou mu sestaví fyzioterapeut, je to samozřejmě zátěž pro toho pacienta, ale je nezbytná,“ říká Radiožurnálu primářka léčebny dospělých v Janských Lázních Lenka Smetanová.

Na trhu je podle jejího názoru řada moderních léků, které pacientům uleví. „U většiny forem jsou k dispozici moderní preparáty, které mohou stabilizovat stav nemocného,“ upřesňuje Smetanová.

Roztroušená skleróza postihuje častěji ženy, v Česku s ní žije na dvacet tisíc lidí.

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme